| Ellie2emma a întrebat:

In ultimele 2 luni cand am întreținut relatii sexuale, mai des decât de obicei a început sa imi întârzie menstruația destul de mult (luna trecută mi-a întârziat 6 zile și luna asta au trecut 7 zile de cand trebuia sa vina si încă nu mi-a venit, însă de câteva zile am simptomele pe care le am in fiecare luna înainte sa imi vina, cum ar fi senzația aia de sâni grei si ma dor, uneori ma doare burta foarte puțin). Știe careva care ar putea fi cauzele si dacă a mai pățit cineva asta? Luna trecut m-am gândit ca poate a fost din cauza ca am fost foarte stresata si nu prea mai mancam, dar luna asta mi-am revenit si totuși tot imi intarzie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui daca ai facut protejat sau nu.
Daca au fost protejate, cauzele sunt altele. Probabil stresul de care spui.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu este intarziere ci ciclu de Tip NEREGULAT care nu s epoate tine cu nici o aplicatie de pe fata pamantului, fiindca nu va veni niciodata fix la acelasi numar d ezile, luna de luna.

Folositi prezervativul la toate partidele sexuale, ca poti ramane gravida in orice zi a lunii.

| Ellie2emma explică (pentru Violleta2022):

Nu e ciclu neregulat ptc așa a fost doar in ultimele 2 luni, in rest venea mereu când trebuia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are legătură.

| dullcat a răspuns:

Pot fi multe cauze pentru intarziere, nu doar sarcina.De citit aici : https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| dullcat a răspuns:

Si sper ca sexul a fost protejat?

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

Daa, mereu a fost protejat.

| sammie a răspuns:

Daca ai menstruatia de mai putin de 3 ani cel mai probabil iti intarzie pentru ca nu s-a reglat inca.

| Ellie2emma explică (pentru sammie):

Am de 7 ani

| sammie a răspuns (pentru Ellie2emma):

Daca ai peste 21 de ani ar trebui sa fie reglata. Mergi la medic.

| Ree07189 a răspuns:

Fă-ți un test de sarcina poate ești gravida