| Fantasy a întrebat:

In ultimul timp (in special) refuz somnul.Ma culc pe la 5-6 dimineata si dorm in jur de 3-4 ore nimic mai mult.Am impresia ca pierd vremea dormind. Imi place sa ma culc cat mai tarziu, sa dorm cat mai putin si sa ma trezesc cat mai repede.Se poate intampla ceva rau daca dorm atat de putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate instala oboseala cronică, și asta nu este bine!
Somnul noctur să fie unul de calitate, minim 8 ore de odihnă.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Poti muri. Alte efecte "mai putin" serioase: boli cardio-vasculare, boli nervoase, disfunctii ale sistemului nervos vegetativ, sistemului endocrin, afectiuni ale organelor de simt, in special ale ochilor. Cu cat perioada de somn este mai scurta, cu atat riscurile cresc, ideal ar fi sa dormi 6 1/2 - 7 ore. Persoanele in varsta, sau persoanele care au deficienta in secretarea hormonului melatonina ar trebui sa ia supliment cu respectivul hormon, pentru reglarea perioadei de somn si pentru evitarea riscurilor enumerate.

| wolder a răspuns:

Si eu fac asa cam de 3 saptamani.
Pai cearcane, eu imi simt ochii obositi si mai ales daca mai stau peste zi si la calculator ma ustura. Corpul va imbatranii mai rapid si iti vei pierde puterile si concentrarea daca nu dormi 8 ORE pe noapte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai corpul are nevoie de cel putin 8 ore de somn...
prin somn se incarca corpul cu energie

| Stefi21 a răspuns:

Da, sunt destule studii.Imi amintesc unul.Rezultatele nu sunt imbucuratoare.Persoanele tinere, perfect sanatoase private de somn, au inceput sa dezvolte "conditii" specifice persoanelor in varsta.In multe religii exista totusi o practica a privarii de somn, adeptii spun ca ar fi benefica..Acum nu stiu cat de benefica e pentru corp. Poate are si somnul totusi rostul lui. Extremele intotdeauna sunt daunatoare.