| Kanpeki a întrebat:

Mai nou de cateva zile ma culc pe la 3-4 dimineata si ma trezesc pe la 12-13. Este vreun risc pentru sanatate daca adorm asa tarziu o perioada mai lunga atata timp cat dorm cel putin 8 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se spune ca nu e bine,, sa pierzi noptile``.
Ideea e ca trebuie sa ai un somn regulat. Desi ca student e mai greu, gandeste-te ca dupa ce vei incepe facultatea, nu te vei mai putea trezi la 12-13, deci ar trebui sa incerci sa iti reglezi perioada de somn. In mod normal, seara, cand te simti obosit, ar trebui sa te culci, pentru ca este un semn ca organismul a ramas fara energie si ca a aparut oboseala. Faptul ca tu stai pana la o ora atat de tarzie iti poate deregla organismul. Poti sa dormi si 12 ore, daca nu dormi atunci cand corpul cere asta, cam naspa.
Incearca sa te culci pana in ora 00.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, un risc foarte mare, chiar daca dormi 8 ore, dar nu sunt dormite noaptea, cand secretaia de melatonina si serotonina ar trebui sa se intample.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu, nu este absolut nicio problema pentru sanatate cat timp asiguri necesarul de somn organismului tau. Am vazut ca a precizat cineva de secretia melatoninei si a serotoninei. Acestea nu se produc doar noaptea, ci oricand e intuneric. Presupun ca esti in stare sa tragi jaluzelele (sau ce-oi avea) cand te culci. O seara frumoasa! happy

| Caro34 a răspuns:

Dormi, dormi, dormi insa de la 22:00 pana dimineata si nu aiurea. Cand vei avea sesiune, vei fi terminat, plus ca neurasteniile sunt in floare, apoi ne scrii ca ai atacuri de panica si alte cele. Fii rational! Sanatatea e pe primul loc, toate celelalte mai pot astepta. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel procedez si eu. De fapt sunt zile cand nu dorm cate 48 ore. Sau chiar mai mult. Cica nu este sanatos, dar na. Mai ales cearcanele. Un prietene m-a intrebat odata " cine mi-a dat la ochi de am ochii asa vineti?" De fapt erau cearcane de la problema cu somnul. Oricum, trebuie sa ma imi revin pentru ca incep cursurile la facultate si apoi sa vezi alien mergand la cursuri. La fel si tu. Daca ai scoala pe cap trebuie sa te obisnuiesti sa dormi noaptea. Ca apoi ziua la scoala zici ca esti robot.

| Kanpeki explică (pentru anonim_4396):

Am și eu noroc ca sunt la facultate și mai am timp sa ma odihnesc pana începe,

Răspuns utilizator avertizat
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Sa luam varianta in care dormi un timp de ore minim. Dormi la 4 si te trezesti la 12. Asta inseamna ca dormi 8 ore. Acea regula cu dormitul minim ar trebuie sa fie de 8 ore nu este reala, fiecare om are nevoie de propria odihna fie mai indelungata sau mai scurta. Oricum, sa te culci la ora 4 nu este normal. Maxim 12. Daca tu nu te simti obosit nu ai de ce sa-ti faci griji. De exemplu, eu daca dorm doar 6 ore, nu sunt obosit, dar nici nu mai am mult.

| NRazvan a răspuns:

Ce poti face ziua nu poti face noaptea iar ce poti face noaptea poti face si ziua. Gandeste-te la asta. Tu iti pierzi jumatate din zi trezindu-te la 12-13.

| XrErik a răspuns:

Dormi cat mai poti