| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp mi se intampla ca de fiecare data cand ma ridic in picioare sa am o senzatie de ameteala urmată de incetosarea vederii astfel incat sa nu pot distinge nimic timp de 4-5 secunde. As vrea sa stiu ce poate fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lance a răspuns:

Asa la prima impresie mi se pare ca tensiunea foarte mica o fi cauza. Eu am patit chestia asta iarna pe frig, dupa efort deosebit; deci nu asa, cand ma ridic de pe scaun. Aveti un stil de viata mai sedentar?

Dimineata se stie ca e contraindicat scularea subita, din pozitie intinsa direct in picioare.

As putea sa recomand leacuri babesti si alte chestii fara sa am o idee buna despre starea dvs de sanatate; vinul rosu de exemplu regleaza tensiunea, mica sau mare.

Dar o recomandare responsabila ar fi sa va adresati medicului de familie, sa va ia tensiunea si vedeti ce va zice.

| anonim_4396 explică (pentru Lance):

Am o activitate fizica moderata. Fac arte martiale de trei ori pe saptamana. La antrenamentele mai obositoare mi se intampla sa imi pierd vederea in jur de 5 secunde sau mai mult cand ajung acasa. Va multumesc pentru sfaturi.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Anemie sau hipotensiune ortostatica. http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
S-ar putea sa ai tensiunea prea mica, o lipsa de fier, de minerale, o anemie, du-te si fa-ti niste analize.
Te pup!