| RedNose a întrebat:

In urma cu 3 ani din cauza unei probleme de sanatate am ajuns sa am 75kg la o inaltime de 155cm(cu un an in urma sa ma ingras aveam 55kg). Acum am 51kg si 155cm(cred nu m-am mai masurat) din cauza ca am slabit la gambe,coapse si fese(sau pe romaneste pulpe, fundlaughing ) am pielea lasata de aceea singura solutie pentru a scapa de ea este acea de a tonifia muschii(pielea lasata de fapt sunt muschii care au devenit mai slabi si nu mai sustin pielea). M-am gandit sa ma apuc de miscare decat sa pierd timpul in fata calculatorului cand nu am ce face. Inainte mai faceam exercitii:abdomene, genoflexiuni si tot felul de exercitii vazute pe net dar nu ma tin de ele azi faceam apoi 2-3 zile uitam sa mai fac si m-am gandit sa ma apuc de sarit coarda. Credeti ca daca sar coarda 20-30min minim 3-4 zile pe saptamana si in unele zile, daca am timp, fac cate doua seri de cate 20-30min intr-o singura zi am sanse in 3 luni sa dea rezultate? Nu sa scap de tot de pielea lasata dar cel putin sa se vada o schimbare destul de mare?

Poate am noroc si gasesc sa-mi raspunda cineva din domeniu sau cineva care se a trecut prin asa ceva. Oricum multumesc pentru toate raspunsurile pe care le voi primi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sergiu_Andrei_Din_1987 a răspuns:

Saritul coardei te ajuta foarte mult, dar nu 2-3 zile pe saptamana, obligatoriu 5 zile, si daca ai avea ambitia sa combini si alergatul, cel putin 30 min pe zi/5 zile pe saptamna, iti garantez ca in 3 luni de zile, o sa intorci multe priviri pe stradawinking

5 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

O motivare mai mare ar fi sa mergi la sala.

| RedNose explică (pentru SabinaRsT):

Ideea e ca nu am timp (anul asta sunt cu bacul) si din cauza problemelor de sanatate nu am voie sa fac efort, dar nu vreau sa stau nici asa...asa ca, cu coarda o iau usor si nu depun foarte mult efort ca la sala.

| SabinaRsT a răspuns (pentru RedNose):

Pai da, daca spui ca ai probleme de sanatate si nu ai voie sa faci efort de unde stii ca sariturile cu coarda nu iti pot inrautati starea de sanatate? Daca mergeai la sala aveai un antrenor care iti spune ce fel de exercitii sunt potrivite pentru tine, asa pe cand acasa nu stii acest lucru.

| Own3r a răspuns:

Mai bine te duci la sala...

| RippyngDenis a răspuns:

Buna Alexandra. Desigur, saritul corzii antreneaza toti muschii corpului. Intr-adevar, muschii mainilor si ai abdomenului sunt supusi unei mai mari presiuni si se lucreaza mai repede, insa iti poti tonifia si coapsele si posteriorul la fel de bine.
n primul rand ai nevoie de incalzire. Timp de 1-3 minute misca-ti picioarele simuland mersul, iar apoi misca-ti mainile, ridica-le, intinde-le.
In urmatoarele 4-5 minute sari coarda cu ambele picioare. Fa acest lucru incet, rar, nu te obosi prea tare pentru ca iti vei pierde din energia de care vei avea nevoie pentru urmatoarele miscari, mult mai complexe.
Sari apoi, cel putin 5 minute, cand pe un picior cand pe altul, pentru a-ti tonifia coapsele si gambele.
Urmeaza apoi alergatul in timp ce sari coarda. Pare complicat la inceput, insa te obisnuiesti repede. Acest proces trebuie sa durese cel putin 5-6 minute.
Dupa toate acestea, recapituleaza totul, fara sa te opresti. Sari cu ambele picioare, apoi cand pe un picior pe altul si, intr-un final, executa "aleargatul". Totul trebuie sa dureze cel putin 2-3 minute.
Intre toate aceste faze trebuie sa faci pauze intre 30 de secunde si un minut.
Sper ca ti-am fost de ajutor si multa bafta.