| AlexG98 a întrebat:

In urma cu vreo 5 ani mi-am plombat o masea, fara sa fie scos nervul, plomba fiind destul de mare(aproape toata maseaua a fost plombata). Acum, de vreo 2 saptamani, in fiecare seara am dureri de masea, simt ca mi se duc si la ureche, desi in timpul zilei nu am dureri, doar cand apas pe maseaua respectiva, dar seara la somn pana nu iau algocalmin, nu ma pot odihni...am observat ca pe langa plomba s-a cariat iar maseaua...ce e de facut? Mi-e frica sa merg sa-mi scot nervul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Probabil de la frig, te-a tras curentul, sau ai mâncat ceva dulce care ti-a ajuns la nerv. Incearcă să te speli cu pastă de dinți Sensodyne dar dacă nu se potolește durerea de nerv in 3-4 zile, trebuie mers la dentist. Mai poți lua Nurofen Forte mai ales seara sa poți dormi. Dacă mergi la un cabinet stomatologic profesionist, probabil plătesti 200-300 de lei să iti omoare nervul și să o plombeze din nou. Este posibil și să aibă o infectie la radăcină dacă s-a umflat. Numai la un cabinet stomatologic profesionist unde se lucrează cu anestezie, va ști ce e de făcut. Eu cand am fost tânăr, am avut probleme cu o măsea cariata, și era un dentist care a zis că face extracția nervului gratuit, dacă merg să imi facă el lucrarea. Și mi-a omorât nervul pe viu, niciodată nu am simțit agonie și durere mai mare, parcă imi scobea cu acul in suflet. In schimb cand am mers la un cabinet care a făcut anestezie, nici înțepătura nu o simți. Nu mai e nici o durere, n-ai de ce să iti fie frică. Decat să stai cu durerea mai bine dai un ban să poți trăi ca un om normal.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă-l pe dentist să decidă ce face cu măseaua ta. Du-te

| doctorandus a răspuns:

Mergi la dentist, altfel poti muri de la infectie.

| Lioana a răspuns:

Problemele stomatologice se rezolva la dentist, nu pe TPU.

| haileewatson a răspuns:

Ai facut o infectie la maseaua respectiva. Trebuie sa mergi la dentist, o sa-ti scoata plomba si iti face tratament de canal. Nu exista alte "alternative".