| caiboiul a întrebat:

Incerc sa dorm noaptea dar nu pot simt ca innebunesc daca inchid un ochi ce sa fac. Va rog dati-mi repede un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alipusy a răspuns:

Încearcă sa închizi ochii, adică sa nu ai intenția sa dormi doar sa stai cu ochii închiși și nici nu îți dai seama când adormi! Funda?

14 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Salut!
Te voi invata ce ai voie si ce nu ai voie sa faci inainte de somn.
In primul rand incearca sa nu mai stai prea tarziu. Ai observat sper ca la o anumita ora din seara, depinde de organismul tau, sa zicem 22 sau 23 te ia o anumita stare de somnmolenta. Daca sa zicem,stai la calculator si depasesti aceasta ora,organismul tau se "reseteaza" si iti sare somnul. Asadar in primul rand incearca sa nu mai stai prea tarziu in repetate randuri. Pe urma, sub nicio forma sa nu bei cola sau sa mananci ciocolata seara. Nici efortul nu e bun inainte de culcare.
Acum, ce poti face. O cana de lapte caldut face minuni. La fel si ceaiul, preferabil de tei, in pofida legendelor despre tei care circula.Combinat cu un lighean cu apa calda la picioare inainte de somn e chiar somnifer.
Altceva ce eu am incercat si a avut efect garantat : inainte de somn ia o aspirina sau un antinevralgic. Efect garantat!
Si am lasat la urma ceva ce poate e cel mai important. Totul tine de psihicul tau. Inainte de somn trebuie sa fii cat mai linistit si sa iti induci autosugestia ca va fi bine si ca vei dormi un somn linistit. Intinde-te pe spate, gandeste-te la cv placut si va fi bine!
Bafta!

| OnuOnulică a răspuns:

Încercă să cumperi niște somnifere.
Te va ajuta la somn.

| Cristina27061999 a răspuns:

Incearca sa faci pe parcursul zilei lucruri care sa te oboseasca fizic iar pe parcursul noptii vei dormii

Răspuns utilizator avertizat
| Unstopable a răspuns:

Mergi la psiholog

| AlexDu a răspuns:

Incearca ca inainte de culcare sa-ti gasesti o activitate care sa te extenueze, cum ar fi matematica sau sportul. Nici eu nu puteam sa dorm noaptea, pur si simplu ma puneam in pat si nu adormeam, acum m-am apucat de sala si adorm imediat. big grin

| caiboiul explică:

Nu beau cola sau suc.

| caiboiul explică:

Multumesc mult.

| qStefann a răspuns:

Nu mai bea cola :]]

| Andrei_Gabita_1992 a răspuns:

Uita-te la tavan si fredoneaza o melodie...si mie mi s-a intamplat si a mers! funda te rog!

| Shi_Atat_Iliuta_1999 a răspuns:

Salut si parintii mei mai patesc nu pot sa adoarma din cauza stresului oboseli etc. dar ia cate un somnifer si pana dimineata nu au treba se odihnesc.Incearca si tu FUNDITA?

| TeaUzumaki a răspuns:

Consulta un doctor.

| costinalove1996 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceva frumos ceva imaginar in care sa fie plin de speranta si bucurie si sigur o sa poti adormi... sper ca te am ajutat

| costinalove1996 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceva frumos ceva imaginar in care sa fie plin de speranta si bucurie si sigur o sa poti adormi... sper ca te am ajutat