| anonim_4396 a întrebat:

Infecție urinara sau probleme cu rinichi?
De ceva vreme urinez des și putin și nu știu de ce.Nu ma ustura, nu ma doare atunci când fac doar spatele ma doare și în partea dreapta a abdomenului sub coste plus sub buric.Nu îmi prea găsesc poziția atunci când ma doare și simt ca și cum mi s-ar strânge un mușchi.
Dimineața am urina mai închisa la culoare dar după își revine cu excepția faptului ca are ceva alb în ea ca și niște scame foarte mici albe.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ia si tu niste Uronat Gold de la farmacie.Detoxifica caile si aparatul urinar.Rau nu iti face.Si du-te la un control medical.Nu mai amana.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urinările frecvente reprezintă situaţia în care o persoană simte nevoia de urinare mai frecvent decât de obicei. Aceasta poate apărea datorită multor cauze, unele dintre ele nefiind grave. De exemplu, urinarea frecevntă poate apărea datorită consumului crescut de lichide, mai ales de tipul celor care conţin cofeină sau alcool. Sarcina poate determina micţiuni frecvente datorită presiunii exercitate asupra vezicii urinare de către uterul mărit.

Dacă urinările frecvente sunt inexplicabile sau persistente, ele pot fi un simptom al unor afecţiuni. Acestea includ diabetul, infecţiile tractului urinar, hipertrofia prostatei şi efectele adverse ale anumitor medicamente precum diureticele.

Simptome ale tractului urinar ce pot apărea alături de urinările frecvente includ:
• Dureri abdominale, pelvine, în flancuri, laterale sau spate;
• Spasme, dureri sau crampe ale vezicii urinare care se simt în regiunea abdominală inferioară;
• Urină tulbure sau modificări de culoare ale urinei ca de exemplu urină închisă la culoare, asemănătoare ceaiului, decolorată, cu tentă roz-roşie sau urină cu sânge (hematurie);
• Disurie (durere sub formă de arsură sau disconfort apărut la urinare sau dificultăţi de urinare);
• Urină urât mirositoare;
• Incontinenţă urinară, scurgeri (pierderi) de urină sau jet urinar întrerupt;
• Micţiuni imperioase (nevoia urgentă de a urina imediat ce a apărut senzaţia).

Complicaţiile asociate micţiunilor frecvente includ:
• Coma diabetică;
• Infertilitatea;
• Cetoacidoza;
• Distrugerea permanentă a rinichilor, boli renale sau insuficienţa renală;
• Şocul;
• Metastazele (extinderea cancerului);
• Urosepsisul şi septicemia (infecţia a sângelui);

Este recomandat sa faceți o analiza a urinei și a VSH-ului. De cele mai multe ori, aceste probleme nu sunt grave.

Multă sănătate!

| MădălinaMaya055 a răspuns:

A te duce des la baie e din cauza pietrelor la rinichi.Cel mai bine este sa te duci la doctor, dar la un doctor bun(pentru ca din pacate, exista si mai putini priceputi).Nu e de joaca cu asa ceva, dar nu te panica.