| WhyMe a întrebat:

Innebunesc! Inainte sa inceapa scoala cu vreo doua saptamani am descoperit ca am paduchi! M-am dat cu petrol timp de 4 zile, dupa mama mea mi-a luat ouale pe rand, dar nu toate pentru ca am parul foarte lung si i-ar lua o zi intreaga sa mi le ia toate, dar credeam ca ouale ramase sunt moarte.Azi mi-am gasit un paduche viu in par, am simtit ca mor! Mai ales ca sunt boboaca, si saptamana asta va veni asistenta sa ne controleze.Ma voi face de rusine, nu stiu ce sa mai fac.Acum mama mea m-a dat iar cu petrol dar foarte foarte bine, ma ustura tot capul.Credeti ca vor muri? Nu pot lipsi de la scoala, sunt la inceputul liceului...va rog spuneti-mi ce sa fac?straight facestraight facestraight facestraight facestraight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Aplica o crema sau un sampon pe baza de permetrin 1%, produse pe care le gasesti la farmacie. Mai multe detalii despre tratament si alte masuri pentru a scapa de paduchi gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

| roxyana03 a răspuns:

Citeste aicea
http://www.romedic.ro/cum-tratezi-paduchii-la-copii-0P14595
si daca nu merge, vezii ca face publicitate la un sampon, si este si sprai, cumpara, :d... sper sa scapi:d

| Liquify a răspuns:

Pai... mergi la medic. Si vezi ce iti recomanda! E cel mai bine.

| anOnimat01 a răspuns:

Ppff! Ce situatie aiurea straight face! Eu zic sa mergi la farmacie sa intrebi de o solutie pentru asa ceva! Poate va avea mai mult efect! sad!

| zayidee a răspuns:

Pai face reclama la sampon, la un spray care se gasesc la farmacie si cica dispar de la prima utilizare

| cosminasimona a răspuns:

Pai,arata chiar in urma cu 30 min o reclama la televizor pentru un sampon anti paduchi, nu stiu cum se numea.nu poti scapa de ei de la sine pentru ca se inmultesc foarte repede. sunt anumite sampoane care te ajuta sa scapi de paduchi.

| Melissssa a răspuns:

Mergi la dr. tau de familie! el stie cel mai bine ce sa iti deabig grin

| Ecaterina96 a răspuns:

N-ai de la ce sa mori - paduchele nu dauneaza sanatatii- e mai inocent ca tantarul... Consulta-te unui medic dermatolog si vezi ca exista la framacii pieptene special si multe sampoane speciale... Succes si stai linistita

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| AzZy a răspuns:

I-ati un sampon special pentru paduchi, functioneaza mai bine decat petrolul. Sunt o multime de feluri, ia-ti mai multe. Succes

| AzZy a răspuns:

Sau iti iei un pieptene special, foarte fin

| savancea a răspuns:

Du.te la farmacie ca iti vor da ei un medicament mama mea e asistenta medicala si stie ...nu trebuie sa iti distrugi scalpul cu asa ceva

| horance89 a răspuns:

Incearca sa mergi la farmacie, fara jena. Cere o solutie pentru pediculoza. Iti va da un samponel cu care trebuie sa te speli tinandu-l 3 min pe scalp ca sa actioneze. Parul tau va fi aspru, dar nu folosi niciun balsam. Samponelul asta ii va omori pe cei vii. Intre timp foloseste un pieptan cu dintii foarte desi, asta dupa ce iti descurci parul. Intra la asistenta si vbeste cu ea. Explica-i situatia, spune-i ca folosesti un sampon special si urmezi un tratament. Nu trebuie sa iti fie jena de ea. I se poate intampla oricui. Incearca in schimb sa nu fie colegii tai de fata, de asta zic "mergi la ea". Si daca mama ta are rabdare in cateva zile te-a scapat de toate ouale. Daca nu. asta e. Pune mana pe o foarfeca buna si roag-o sa te ajute sa te tunzi. Parul creste, dar cu paduchii nu te joci.
Bafta si fruntea sus! Shit happens! Diferenta o face felul in care iesi din situatie!happy

| alerim1001 a răspuns:

Va rog sunt disperata am luat paduchi si am parul foarte lung deci nu vreau sa ma tund, am incercat un sampon dar fara rezultat, va rog aveti vreo idee?