| anonim_4396 a întrebat:

Interpretare Analize medicale,se pricepe cineva va rog?
Fratelui meu i-au iesit marite dublu analizele TSH pentru hormoni, limita era de 4.2 el are 7. 7700
colesterol 273 limita fiind 240
si trigliceridele marite dar am uitat cu cat,oricum nu cu mult pestenlimita,la felnsi ureea serica, im loc de 41 limita, au iesit 53.

Intreb aici deoarece medicul de familie al lui este plecat 1 saptamana si nu are inlocuitor.

Vrem macar ca idee sa stim ce inseamna acest lucru, pe internet sunt informatii vagi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Dupa mine inseamna hipotiroidism (posibil subclinic). Nu se poate pune un diagnostic fara o consultatie completa si fara a face corelatii cu modul in care se prezinta fratele tau si cu varsta. Trebuie sa i se faca o dozare de T3 si T4, precum si o ecografie tiroidiana. Apoi trebuie urmarit comportamentul lui: este mai molatic, nu suporta frigul, nu mai aude si nu mai vede bine, gandeste mai incet, retine mai greu, are pielea uscata, sufera de constipatie, e instabil emotional, etc. Daca fratele tau nu a trecut de varsta pubertatii trebuie sa mergi urgent cu el la endogrinolog! Hipotiroidismul netratat la copii poate sa duca la afectarea cresterii in inaltime si la dezvoltarea intelectualitatii. Daca e de varsta mai mare, nu mai sunt afectate cele doua, dar intervin alte neplaceri.
Deasemenea, conteaza si zona in care locuiti, ce mananca el de obicei.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa mearga la medicul de familie, avand astfel de analize cu valori crescute, trebuie sa fie luat in evidenta de catre medic si sa primeasca tratament si sfaturi de la medic.
Nu suntem medici sa ne dam cu presupusul doar de dragul unei funde.
O zi bunahappy

| Adina77 a răspuns:

Probleme cu tiroida, care trebuie investigata neaparat.
Colesterol crescut.Regim sau medicamente care-l scad, dupa recomandarea medicului.
Trigliceride crescute, la fel regim si medicament daca impune medicul.
Ureea crescuta, de investigat rinichii.
Si de baut mai multe lichide.

| Filip23 a răspuns:

Hipotiroidie. Caz in care hipofiza secreta tsh in exces pentru stimulare. Intereseaza-te de un endocrinolog bun, eventual mergi si altul dupa un timp, mai sunt meseriasi care dau tratamentul pe dos.

Colesterolul nu prea e normal la un tanar.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Are niste probleme cu glanda tiroida, va avea nevoie de niste analize mai amanuntite si de un consult la medicul de specialitate (endocrinolog). Doar endocrinologul poate sa stabileasca diagnosticul precum si tratamentul corect.