| LisaJulie a întrebat:

Întotdeauna îmi este frig și răcesc foarte des! Iar când răcesc stau la pat 2-3 săptămâni și ma vindec foarte greu! De când eram mica eram asa! Nu știu de ce se intampla asta, eu mănânc multe legume, fructe, niciodată nu am refuzat sau mi s-a făcut scârbă de spanac, ciorba de urzici sau porumb fiert! De fapt astea sunt mâncărurile mele preferate (nu sunt vegana) dar nu prea consum în general carne! De ce am un sistem imunitar atât de slab?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa consumi si carne (inclusiv parte de grasime), oua, pentru a forma o cantitate de rezerva corporala de grasime (enegie)
Totodata, trebuie sa-ti obisnuiesti corpul cu o gama mai larga de temperatura exterioara, imbracandu-te mai subtire. Astfel, corpul va suporta diferentele mari de temperatura, chiar daca sunt bruste.

| Simpatic a răspuns:

Buna, nu o sa zic ca asta este felul tau!
iti recomand sa niste analize pentru a vedea cum stai cu sistemul imunitar!
in speta stiu ca se face ca si baza analiza denumita HEMOLEUCOGRAMA completa
mai complex acest gen de analize https://www.synevo.ro/shop/profil-evaluare-status-imun/
in orice caz mergi la medicul de familie si de acolo incepe sa faci niste investigatii

https://www.drmax.ro/......i-indicate

daca ai rabdare vezi acest video https://www.youtube.com/watch?v=Z-ek9G5Mhqo

nu te speria pentru tine gasesti informatii despre sistemul imunitar aici si sfaturi despre cum il poti imbunatati : https://www.doc.ro/......-imunitate

ps: bineinteles ca un medic specialist stie sa iti recomande si alte analize "specifice" pentru a vedea informatii relevante fata de sistemul tau imunitar

| lpavel a răspuns:

Poate fi si din cauza ca consumi prea putina apa si esti mereu dezhidratata! Apa este mai importanta pentru organism decat mancarea!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ciclul, vârsta, stresul, copilăria, mediul înconjurător cât este de curat sau poluat influențează starea de sănătate a unui om!
Nu spui vârsta, nu spui dacă lucrezi sau nu, dar trebuie să știi că un concediu la munte, la o pensiune cu hrană proprie, în Delta Dunării, la mare, poate face bine. Ai anemie feripivă, în primul rând, apoi ai deficit de vitaminele B, K, Zn, A.
De asemenea, prin ciclu pierzi, nu doar sânge, cum cred unii, ci și multe lichide, minerale, vitamine.
De asemenea, poți suferi de o dezhidratare minoră, spre medie. Perfuzii, cel puțin 10, cu glucoză, ser fiziologic, vitamine, inclusiv vitamina C, te-ar mai întări.
Dar, trebuie să incluzi obligatoriu carnea în meniu, fiartă sau pe grătar, nu prăjită în grăsime.

| Mihai0101 a răspuns:

Corpul nostru are nevoie si de proteine cum ar fi carnea, ouale laptele etc.Ma gandesc sa nu fi dat in anemie daca nu mananci carne avem nevoie de fier in organizm

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Lipsa de fier, cunoscută și sub numele de anemie feriprivă, apare atunci când organismul nu dispune de suficient fier pentru a produce hemoglobina, substanța responsabilă de transportul oxigenului în corp. Această deficiență de fier este o problemă care afectează o treime din populația globală, cu o preponderență în rândul femeilor și copiilor. Iată câteva aspecte importante despre lipsa de fier:

Rolul fierului în organism:
Fierul are un rol crucial în producerea sângelui.
Se găsește în hemoglobină, necesară pentru transportul oxigenului de la plămâni către țesuturi.
Participă în procesele de respirație și metabolism energetic.
Contribuie la imunitate și reglarea temperaturii corpului.
Este vital în sarcină pentru a alimenta fătul cu oxigen și nutrienți.