| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o seara am avut o durere in partea de jos a abdomenului, in partea dreapta. Daca ar fi sa descriu durerea era ca si cand ma strangea ceva, usor intepat. Cand am inceput sa o simt in acea seara nu era foarte puternica, insa nu imi era somn si am mai ramas treaza si incepuse sa ma doara foarte tare asa ca mi-am pus o sticla cu apa fierbinte pe abdomen. Dupa asta mi-a trecut insa mai aparea uneori o durere, nu puternica, usoara ca niste crampe. Pe urma, intr-o dimineata cand am mers sa urinez am vazut pe hartie ca secretia mea vaginala era mai verzuie, insa fara miros. Eu ma mastu*bez (mai exact imi frec clitorisul cu mana, nu imi introduc nimic in vagin pentru ca sunt virgina), uneori, cam odata la doua zile, insa uneori si de doua ori intr-o zi. Acum am mers la toaleta si cand m-am sters am observat ca era ceva rosu pe hartie, asemenea secretiei vaginale insa nu stiu daca e secretie vaginala (daca ar fi asta, ar fi o problema, banuiesc) sau menstruatie.
P.S.: Fac in octombrie 14 ani, menstruatia mi-a venit anul trecut in august, pentru prima data si de atunci nu mi-a mai venit niciodata.
Credeti ca e ceva in neregula? Poate am vreo infectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca durerea si secretia se mentin peste inca 2-3 zile, atunci mergi la medicul scolar / de familie, impreuna cu mama sau o alta femeie de incredere din familie.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil infectie daca secretia este verde! Depinde cu ce te masturbezi, pentru ca prezenta mirosului urat si schimbarea culorii secretiei vaginale, spun clar ca este prezenta o infectie.
Cat priveste lipsa menstrei, este o problema hormonala care tine doar de corpul tau.

| Lichi_Cătălina_2002 a răspuns:

Secretiile sunt perfect normale, doar ca faptul ca menstruatia nu ti a mai venit de aproape un an ar trebui sa te ingrijoreze, menstruatia e sange, e usor de recunoscut, sfatul meu este sa vorbesti cu o persoana de incredere a ta si sa gasiti o rezolvare, sa mergeti la un doctor specialist. Nu ti fie frica sa comunici, poate fi o problema