| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei ce sufera de depresie.
Voi cum va vedeti viitorul? Credeti ca veti scapa de aceasta boala crunta? V-a ajutat tratamentul sa scapati de depresie sau sa o amelioreze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

O sa primesc mult hate sau o sa ziceti ca e bullshit sau sunt spalat pe creier, dar asta e experienta mea.
Dupa 5 ani de depresie severa cu episoade psihotice,insomnii,paralizie in somn,stari de transa si delir,halucinatii,depenente de substante,mers la psiholog&psihiatru,certuri cu ai mei,cu prietenii,schimbat locurile de munca unu dupa altul si multa suferinta eu cred ca am scapat prin rugaciuni,canoane si intoarcerea la credinta,nu frecventez biserica,adica ma duc destul de rar,dar tot ce am trait m-a adus in punctul in care sunt convins ca exista ceva mai bun decat ce am trait pana acum,exista un plan foarte mare pentru fiecare din noi,trebuie doar sa cautam in sinea noastra si sa cerem ajutor lui Dumnezeu si ne va da,ideea e sa fii sincer si sa nu fii constrans de nimeni sa o faci,nu pot sa te conving ca exista,fiecare are experienta sa de viata si spirituala,inca nu sunt vindecat complet,mai am momente in care las frica sau stresul sa ma doboare,dar nu mai sunt deloc intense si am o siguranta in mine ca stiu ca cineva acolo sus ma iubeste,e greu de descris sentimentul daca nu il traiesti nu o sa crezi,asa am fost toata viata,pana mi-am depasit mandria si frica de ceilalti si mi-am pus intrebarea ce vreau sa fac cu viata mea,sa las oamenii sa ma controleze si sa faca ce vor din mine sau sa ma las in voia lui Dumnezeu si asta am facut, mi-am reparat relatia cu familia, fac sport, citesc, muncesc, evit oamenii cu energii negative, pur si simplu am decis sa nu las pe nimeni sa-mi ia ce e al meu, nu decide nimeni ce simt eu si nu trebuie sa las pe nimeni sa imi afecteze starea.
Ca sa ajungi la realizarea asta trebuie sa mori inainte sa mori.Sa te pui in cosciug singur si sa iti imaginezi toate scenariile astea sumbre ca sa realizezi ce noroc ai ca traiesti si esti sanatos si cate poti face, apoi moartea nu te mai sperie. Daca reusesti sa iti depasesti frica, acolo incepe viata.Pentru mine a fost credinta,poate pentru altii functioneaza altceva,nu spun nimanui cum sa isi traiasca viata,dar vreau doar atat daca ramane cineva cu ceva din mesajul meu,e ca exista viata si dupa depresie, exista fericire si liniste cand renunti la tot ce iti face rau, ce e lumesc si efemer.
Oricine poate sa isi schimbe viata in bine daca isi propune asta si pune in practica, dar ai nevoie de putin ajutor divin, singur nu ai cum, v-o spun sigur.Numai bine!

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Funcționează împotriva depresiei?%:
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Catalin77945 a răspuns:

Sincer nu m-a ajutat vreun tratament sau ceva, depresie am de mult timp dar daca incerci sa fii pozitiv si sa vezi doar partile bune de obicei poti sa si uiti ca o ai so yeah

| anonim_4396 explică (pentru Catalin77945):

Nu te ai ingrasat de la tratament? cat timp ai luat? eu cred ca nimeni nu are interesul sa vindece bolile mintale, interesul lor e sa aiba cat mai multi pacienti sa aiba jobul asigurat.

| Catalin77945 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la tratament nu, adica doar mergeam la psiholog si d-astea nu era nevoie de tratament in cazul meu cel putin asa a spus, dar ideea e ca daca ma suparam foarte tare sau enervam de o chestie in loc sa pun kilograme pe mine ajungeam cu febra de 40-41 la spital, cam asa functioneaza la mine

| BecSpart a răspuns:

N-am luat tratament. Doar incerc să trăiesc neobservat așteptând să treacă zilele ca să mor și eu o dată. Presupun ca doar așa pot scapă de tot ce 'simt'

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Incearca sa i ei, eu am scapat anul trecut complet de depresie si anxietate da mau necajit unii din familie si au avut recurenta, deci depinde de gena fiecaruia unii iau tratament si sunt ok efectiv scapa iar altii care au vulnerabilitate genetica recad iar, si iar, depinde.vad ca sunt unii care sunt mai depresivi ca mine, eu am momente si momente asa poti si tu, chiar sa fi mai ok, macar incearca sa urmezi un tratament nu te da batut te rog eu happy depresia poate fi combatuta nu e cel mai mare dusman, noi insine suntem cel mai mare dusmam fiindca mereu am gandit negativ si asa sa setat creierul indjferent de situatie sa gandim negativ, da refluxul gandirii poate fi reautoeducat e greu, da se poate cu multa disciplina.

| BecSpart a răspuns:

N-am luat tratament. Doar incerc să trăiesc neobservat așteptând să treacă zilele ca să mor și eu o dată. Presupun ca doar așa pot scapă de tot ce 'simt'. Am tulburare de personalitate borderline și de cele mai multe chiar nu stiu cum sa descriu ce simt... Ma sperie. Uneori e ca un gol extrem dureros în piept. N-am fost până acum capabil să creez cu cineva o relație de prietenie. Nici nu am încercat să vorbesc cu un psiholog sau să i-au medicamente pentru asta. Parintii mei sunt destul de comuniști. Nu prea am cum sa vorbesc cu ei despre chestii de genul. Ar fi multe de spus... Ca să îți răspund la întrebare, eu doar astept sa se termine tot.

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Borderline? hmm nu prea am citit despre acesta tulburare da stiu ca e serioasa. ce simptome mai ai? de obicei cei cu borderline au frica de abandon.

| BecSpart a răspuns (pentru anonim_4396):

Am des atacuri de panică. De multe ori sunt foarte confuz cu sentimentele mele și asta ma face să mă simt si mai groaznic... Nu prea inteleg la ce te referi prin frica de abandon. Am fost când eram mic, acum nu sunt

| scrigroup a răspuns:

Depresia e o stare ce poate fi controlata.
dupa ce inveti cum se poate controla.
si tratamentul medicului e necesar.

Chiar si cauza este un amalgam al acestor factori. Starea de depresie poate fi legata de o serie de cauze fizice cum ar fi o alimentatie saracacioasa, lipsa exercitiilor fizice sau unele boli, cum ar fi gripa. Chiar si folosirea frecventa a energizantelor poate duce la depresie din cauza distrugerii reactiilor chimice ale creierului.
https://www.scritub.com/......216715.php

Se poate trata cu vitamine:
https://www.mediculmeu.com/......rvoasa.php

Relatia dintre anxietate si depresie
https://www.rasfoiesc.com/......i-de36.php
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/depresie.php

sper sa ajute

| Red24 a răspuns:

Exista scapare din orice cleste. NIciun chin nu e vesnic pe acest mananc, spera, maine poate fi o zi mai buna.

| Dariagall a răspuns:

Buna! Sufar de tulburare mixt anxios-depresiva. Ceea ce inseamna ca depresia si anxietatea s-au integrat in personalitatea mea si este aproape imposibil sa scap de ea. Eu sincer chiar m-am obisnuit. Eu tin minte ca primul atac de panica l-am facut pe la 7-8 ani. Aceasta boala groaznica am dobandit-o din urma traumelor suferite in familie tatal meu era alcoolic si ne batea si pe mine si pe mama mea iar mama din pacate a innebunit din cauza supararilor dezvoltand tulburare afectiv bipolara. Intre timp tatal meu a murit de cancer cand aveam varsta de doar 14 ani si uite asa eu am ramas singura pe lume cu o mamica de care va trebui sa am grija de ea deoarece si ea de asemenea a dezvoltat cancer anul acesta, eu avand doar 18 ani. Asta este viata. Nu cu totii avem norocul la fericire.

| Dariagall a răspuns (pentru Dariagall):

Metionez ca am incercat tot felul de tratamente cipralex, bromazepam, diazepam, olanzapina si nu observ decat o mica ameliorare dar sincer acest tratament nu iti poate ingropa depresia. Ea mereu va fi prezenta in subconstientul nostru.

| anonim_4396 explică (pentru Dariagall):

Si eu sufar de tulburare de anxietate si da ai mare dreptate, e foarte greu sa controlezi anxietatea cand ai si depresie severa, si maicamea are tumoare la rinichi, deci avem ceva in comun happy nu trebuie sa renunti la calea spre fericire niciodata, aceste boli se pot vindeca daca tratamentul e urmat cu sfintenie.
faptul ca ai grija de maicata denota ca esti o persoana dependenta si foarte strong, e lucru mare, bravo!

| anonim_4396 explică (pentru Dariagall):

Inseamna ca e depresie cronica si ai rezistenta la tratament. medicii psihiatrii nu sunt in stare sa vindece o depresie relativ severa darmite cronica.

| anonim_4396 explică (pentru Dariagall):

Incearca sa schimbi psihiatru

| Andram207 a răspuns:

Tratamentul pentru depresie nu ajuta cu absolut nimic.Mama a avut depresie si d ela tratament a fost mai rau.Ca sa scapi trebuie sa faci ce iti place si ce te face sa te simti bine.Asculta muzica, danseaza, vorbeste cu prietenii.Doar asa poti scapa de depresie.Medicamentele fac mai mult rau.

| anonim_4396 explică (pentru Andram207):

Pai nimic nu ma mai face sa ma simt bine, si almoust nimic nu mai imi place. din pacate nu mai am prieteni.

| timidu89 a răspuns (pentru Andram207):

Eu iau mizarten de 2 luni, la început simțeam ceva după ce îl luam, acum stări de somn și atât. Iau și Astoret, asta face bine vad. Doar ca nu problema grava e la picioare, merg, dar greu și șchiop. Mi-a tras-o dr cu schimbarea unui medicament special. Ma apropii de 3 luni de când m-am trezit ca nu pot merge normal din senin. Iei Ryspen?