| anonim_4396 a întrebat:

Ipohondricii pot simula miopia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pentru un medic oftalmolog. Insa am vazut ipohondru care vedea perfect si se autoconvinsese ca este orb. Se izbea de obiecte, cazuse de mai multe ori si se alesese cu fracturi, avea niste arsuri urate de la soba pe care o vedea perfect, dar de care se autoconvingea ca nu exista decat in imaginatia lui. Sigur, era un caz extrem de grav, insotind o pishoza maniacala severa. Pana la urma, a murit lovit de o masina sub rotile careia efectiv a sarit (nu stie nimeni daca din cauza pseudo-orbirii, de care el era foarte convins, fiind practic mai orb decat orbii, sau fiindca a decis sa se sinucida)

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Ma speriati laughing Ca veni vorba de probleme d'astea psihice, de ce aud mereu cand dorm melodii in cap? adica cand incerc sa ma culc am in cap o melodie si oricat as incerca sa o scot din cap nu pot, si in fiecare seara e alta melodie. si nu doar seara mi se intampla..si uneori ma deranjeaza cand vreau sa aud pur si simplu linistea

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Am inteles