| TwlGirl a întrebat:

Iti poti vopsi parul cu vopsea permanta, daca esti insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Parerile se impart, dar parerea mea ca nu este bine mai ales in primele luni de sarcina.

Citeste si asta:

"Pentru o marja de siguranta, medicii sugereaza ca femeia insarcinata sa astepte macar trecerea primului trimestru de sarcina - fara vopsit chimic al parului, dupa aceea este la aprecierea fiecarei viitoare mamici cum va face.

Nu exista suficienta informatie care sa garanteze ca folosirea vopselurilor chimice pe par in perioada sarcinii este absolut sigura. Dar, de asemenea, nu exista nici o dovada ca folosirea acestor vopseluri, lunar sau la cateva luni, poate cauza malformatii bebelusului. "

http://www.desprecopii.com/......rcinii.htm

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Alege o vopsea cat mai naturala si foloseste-o doar dupa ce sarcina implineste 3 luni.

| Empathizer a răspuns:

Diverse componente din compozitia vopselurilor chimice s-au dovedit teratogene la animale (adica au produs malformatii fetale), dar nu exista date suficiente despre toxicitate embrio-fetala la om.
Este mai prudent sa eviti vopsirea chimica a parului in primele 3 luni de sarcina. Apoi, daca intre un risc potential necunoscut la care iti expui copilul si dorinta ta de a te vopsi, cea din urma atarna mai greu, fa-ti suvite. In acest mod vopseaua nu vine in contact direct cu pielea capului, astfel ca riscul sa se absoarba este mult mai mic.

Exista si variante naturale la vopselurile chimice: henna (pentru nuante de roscat), ceaiul de musetel sau de soc (pentru nuante de blond). De asemenea iti poti decolora parul clatindu-l cu apa oxigenata.

| maia10 a răspuns:

Nu este bine sa te vopsesti deloc pe parcursul sarcinii.

| 25lina a răspuns:

Prosti nu are nici o legatura toxinele din vopsea sau sarcina din contra poate ca vopseaua sa naiba nici unefect adica sa nu se prinda.