| EvangelineDS a întrebat:

Cine imi poate spune cum iti poti vopsi parul cu vopsea de oua (praf)? Imi puteti da si un site? Va multumesc!

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Parul nu se poate vopsi cu vopsea de oua! laughing
De ce? Daca ai sti cum se vopsesc ouale n-ai mai fi pus intrebarea asta...

| EvangelineDS explică (pentru lpavel):

Am vazut mai demult, mai multe filmulete si despre cum se fac, dar am uitat si ba da se poate.

| SheWasHere a răspuns:

La fel ca si cu albastrul de metil, de exemplu.
Faci solutia din vopseaua de oua si apoi o pui in sampon, pentru a o putea aplica mai usor. Dupa aceea o pui pe par si freci, pentru a forma spuma si o lasi asa cateva minute/zeci de minute in functie de intensitatea culorii dorite.
Daca nu vrei sa te patezi pe maini, foloseste manusi, dar tine cont ca nu vei putea imprastia vopseaua la fel de bine prin par cu acestea. De asemenea, incearca sa nu clatesti cu foarte multa apa, ci doar cu cat este necesar pentru a elimina spuma.
Succes.

| EvangelineDS explică (pentru SheWasHere):

In cat timp se duce culoarea?

| SheWasHere a răspuns (pentru EvangelineDS):

Se duce repede.
Daca te prinde ploaia sau mergi la sala/practici vreun sport sau transpiri de fel mai abundent, nu iti recomand. Mai ales ca e vara, o sa-ti curga pe fata, haine...
De la prima spalare se duce cam tot, dar mai raman putine reflexii (depinde de parul tau, ce culoare avea inainte de vopsire, daca l-ai decolorat sau nu, etc).

| EvangelineDS explică (pentru SheWasHere):

Sunt saten inchis si nu vreau sa ma decolorez.