| Emmeii a întrebat:

La 16 ani, fată, virgină, este posibil să ai vaginită/candidoză/altfel de infectii de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, din păcate, este POSIBIL :(

Acestea NU au ( în mod obligatoriu ) o cauză sexuală - deci, NU e neapărat necesar să-ţi fi început viaţa sexuală.

Unele infecţii se pot contacta chiar de la o toaletă publică, de pe lenjerie incorect spălată; unele chiar apar de la sine...

Ţi-am răspuns mai detaliat în 18 Februarie 2014 :
http://www.tpu.ro/......uza-si-ce/

Toate cele bune.

| Emmeii explică (pentru bursuc001):

Mulţumesc foarte mult pentru răspunsuri! Mi-au fost de ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Emmeii):

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.

| Emmeii explică (pentru bursuc001):

De asemenea.

| bursuc001 a răspuns (pentru Emmeii):

Mersiwinking

| Hαppiηеss a răspuns:

Da este posibil.
Astfel de infectii nu se fac doar de la un contact sexual.
Spre exemplu candida se face si de la administrarea antibioticelor care distrug atat bacteriile daunatoare, cat si bacteriile inofensive.

| Peaches a răspuns:

Da

| giony54 a răspuns:

Este normal sa poti sa ai pentru ca se face din cauza proastei igiene, hainelor sintetice strimte, wc-uri publice.

| eu6andrea a răspuns:

E ca si cum ai intreba daca rata macane

| Emmeii explică (pentru eu6andrea):

Păi, scuze că nu sunt la fel de informată ca tine. ^^