| Yamx a întrebat:

La cat timp trebuie schimbata periuta de dinti? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din 3 in 3 luni sau odata pe an cum zic dentistii (peria se deterioreaza si cand vezi ca e fleoscaita de-a binelea o arunci).

| CrissuCristina a răspuns:

Trebuie sa o schimbi de cel putin 5 ori pe an ca sa nu iti devina gingiile sensibile din cauza periutei aspre si deteriorate. Daca ai dintii galbui spala-te de 3 ori pe zi.In timpul spalarii puneti o melodie scurta si periaza-ti dintii pe tot parcursul melodiei.

| FroddoLikesBlood a răspuns:

Stomatologul recomanda ca periuta sa fie schimbat odata la 3 luni.

| pink425 a răspuns:

Cel mai bine odata la 1 luna

| N0kia a răspuns:

Asociatia Dentara Americana recomanda inlocuirea periutei de dinti la fiecare trei sau patru luni, deoarece la baza periutei se depun bacterii care cresc riscul de aparitie a cariilor.

"Bacteriile care se gasesc in cavitatea bucala se depun la baza perilor, iar daca periuta nu este inlocuita dupa trei luni de folosinta, pot aparea afectiuni stomatologice. Persoanele care fumeaza trebuie sa schimbe periuta de dinti chiar mai des", atrage atentia medicul Garofita Nicolae.

Funda?

| zadorian a răspuns:

Medicii stomatologi recomanda schimbarea periutei o data la 3 luni!