| 10011993 a întrebat:

La ce se utilizeaza serul fiziologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Cică, poate fi utilizat şi în scop estetic. :) Uite, citeşte: http://www.sanatateatv.ro/......-multiple/
http://www.adevarul.ro/......74712.html
Numai bine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La dizolvarea preparatelor injectabile sunb forma de pulberi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe lângă prepararea soluțiilor injectabile cât și la compresarea ochilor când prezintă o inflamație sau toaletarea urechilor.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Serul fiziologic este de fapt o solutie sterilizata de 8, 5% clorura de sodiu in apa distilata. Se utilizeaza in medicina, biologie, ind. farmaceutica, ind.cosmeticelor. Numai bine!

cami
| cami a răspuns:

Eu folosesc ser fiziologic (NaCl) pentru curatirea ochiilor. Nu-ti rwcomand sa-l folosesti, cu toate ca nu are reactii adverse, doar in cazul unor conjunctivite purulente.

| lovefan a răspuns:

Buna. Eu stiam ca serul fiziologic este folosit pentru par.Am citit intr-o revista.