| -TattO- a întrebat:

La farmacie se gasesc proteine? se dau fra reteta? ati luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele se gasesc la carmangerie si la laptarie, se dau fara reteta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista tot felul de preparate de aminoacizi si proteine, unele se dau fara reteta, dar nu-ti recomand sa iei fara analize atente in prealabil.
Am avut doi studenti care faceau culturism si care luasera la un moment dat proteine si amandoi aveau probleme cu rinichii determinate de proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti lua fara reteta dar vezi de unde ca nu se dau minorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prima oara cand aud de proteine la farmacie :P Nu se gasesc la farmacie, nu se dau cu reteta. Se gasesc la magazinele de specilaitate precum si la sali de sport. Eu imi cumpar de la sala sporturilor sau de pe www.pronutrition.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concentratele proteice sunt de sinteza, adica substante chimice, nu sunt naturale, afecteaza functia hepatica si renala iar steroizii afecteaza functia sexuala.
Exemplu : prot r85 si energocarb contine :Maltodextrine, amiloza, acid ascorbic, amilopectina, lapte, faina de cereale, malt, indulcitori si arome alimentare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va spun eu care sunt cele mai sigure si usor de gasit proteine si cam tot ce ai nevoie, pentru culturism, eu le folosesc si acum arat ca omul din neadarthal; suplu, lat in umeri, pectorali ff dezvoltati si nu ma duc nici la sala, deci consumi; lapte de vaca crud (nu rahaturi din magazine), leguminoase si furajere din piata de la tarani cit cuprinde si te faci cit bivolul si toate astea fara riscuri si fara sa-ti scada masa musculara in caz ca nu mai ai bani de ''tratament''