| anonim_4396 a întrebat:

Se gasesc medicamente la farmacie fara reteta care te pot face putin mai inteligent? Sau ceva pentru o memorare mai buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Inteligenta se capata prin invatare, citire, documentare, cat mai multe ore petrecute in studiu.
Din pacate, inteligenta este ceva care nu creste cu pastile, ci doar cu multa munca de studiu intens!
Memorarea poate fii ajutata de pastile, dar numai daca esti hotarat sa inveti, ca degeaba iei pastile de memorat, daca in loc sa inveti stai cu telefonul in mana si scrii mesaaje la prieteni, sau urmaresti cine stie ce pe internet.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma si eu am folosit astea pastile de tinut minte, nu m-au ajutat.
pentru asta recomand citirea cartilor ce te ajuta mult mai bine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce pacat.mersi o sa tin cont.

| leapșa a răspuns:

Memorarea se face numai prin exercitiu mintal.
Daca te uiti toata ziua la filme si joci jocuri fara a citi nimic, normal ca-ti vine greu sa memoreri o lectie.
Fii atent la scoala sau unde inveti, nu te mai gandi aiurea ca sa intelegi de acolo lectia, iar acasa-ti repeti.

| Mire3la a răspuns:

La fiul meu i-am dat Infostim, este din plante vezi prospectul https://www.prospecte.net/prospect-infostim-senior/ si i-a folosit foarte mult. L-a tinut apt si concentrat, treaz si dornic sa invete ca nu obosea repede. Acum nu stiu prin ce farmacii este dar mai ajuta si Mentatul vezi prospectul https://www.prospecte.net/prospect-mentat/ tot din plante specific acestei situatii. Si Da " Repetitia e mama invatarii" numai sa nu dormi in timp ce citesti si sa ai chef de invatat, nu-i asa?