| OvyBluRay a întrebat:

La minori operatiile sunt gratuite in spitale de stat sau se plateste si daca i gaseste pietre la fiere si sa zicem ca necesita interventie chirurcicala adica scoaterea fierei este gratuit operatia pentru ca este minor sunt constient ca trebuie sa da-m colo ceva dar asta ma intereseaza daca este gratis operatia si daca pot sa cer si metoda de operatie *colecistectomia laparoscopica* din cate stiu este o tehnica mai buna de operatie si fara complicatii, ASTEPT UN RASPUNS VA ROG MULT DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La minori operatiile in sistemul de stat sunt gratuite. Nu poti cere tu tehnica de operatie, fiindca aceasta se alege in functie de dimensiunile colecistului si ale pietrelor, de localizarea colecistului si de alte aspecte specifice pe care nu le cunosti. Doar chirurgul va decide tehnica operatorie.

| alessia5158 a răspuns:

Toti minorii din Romania sunt asigurati prin efectul legii ---deci, operatia este gratuita CU CONDITIA sa fie facuta intr-un spital/clinica de stat.

Nu este nevoie sa ceri/soliciti chirurgului acest tip minim-invaziv de tehnica operatorie --- o va folosi!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti elevii si studentii sunt asigurati de sanatate prin efectul legii asa ca operatia si spitalizarea vor fi gratuite.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Toţi minorii au asigurare medicală gratuită.
La fel şi elevii/studenţii, până la împlinirea vârstei de 26 de ani, dacă urmează cursurile unei forme de învăţământ.

Deci, intervenţia chirurgicală este GRATUITĂ într-o unitate spitalicească "de stat" ( sau care are Contract CAS )!
NU poţi alege tu tehnica operatorie - ea este aleasă de chirurg.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Anonymous1995 a răspuns:

S-ar putea sa o platesti iar dupa sa fie decontata de casa nationala de asigurari, nu sunt sigur big grin

| D3nys02 a răspuns:

Da este gratis