| OvyBluRay a întrebat:

Vreau sa stiu daca la un minor, i gaseste pietre la fiere si sa zicem ca necesita interventie chirurgicala adica scoaterea fierei este gratuit operatia pentru ca este minor sunt constient ca trebuie sa da-m colo ceva dar asta ma intereseaza daca este gratis operatia si daca pot sa cer si metoda de operatie *colecistectomia laparoscopica* din cate stiu este o tehnica mai buna de operatie si fara complicatii, ASTEPT UN RASPUNS VA ROG MULT DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Din punct de vedere legal, ar fi gratis, dar asa cum ai zis, se cotizeaza si uneori chiar nu au limita si cer cam mult.
In ceea ce priveste modul de a fi operat, se poate discuta cu medicul si parintii tai cer sfaturi despre cele metode de operatie, uneori cea laparoscopica nu face fata daca pietrele sunt mari.
Dar in functie de ecografia facuta, medicul vede despre ce este vorba discuta si va discuta cu ai tai parinti.
Sanatate multahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Toţi minorii au asigurare medicală gratuită.
La fel şi elevii/studenţii, până la împlinirea vârstei de 26 de ani, dacă urmează cursurile unei forme de învăţământ.

Deci, intervenţia chirurgicală este GRATUITĂ într-o unitate spitalicească "de stat" ( sau care are Contract CAS )!
NU poţi alege tu tehnica operatorie - ea este aleasă de chirurg.

Toate cele bune şi multă sănătate.