| Madutzza98 a întrebat:

La o sarcina de 6 săptămâni se mai poate face avort medicamentos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, dar durerile uneori sunt sfasietoare si nu vorbesc de 1-2 ore, uneori poat dura 10 ore de chin, ca si cum ai naste!
Dar citeste aici, marturiile altor femei:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ntos_41381

| LordOfLegions a răspuns:

Da, avortul medicamentos este procedura prin care se folosesc diverse medicamente pentru a se intrerupe o sarcina confirmata si se poate realiza si la domiciliu, nu necesita anestezie sau interventie chirurgicala, dar poate fi realizat doar in faza de inceput a sarcinii.
-Până la 7 săptămâni de sarcină, avortul se efectuează, fie că cu ajutorul medicamentelor (vezi mai jos avortul medicamentos), fie că prin aspiraţie cu vacuum (mini-avort).
-De la a 9-a până la a 14-a săptămână a sarcinii, avortul se efectuează prin chiuretaj (curăţare, raclaj uterin).
-După 14 săptămâni, pentru efectuarea avortului ar putea fi nevoie de o procedură specială pentru a dilata colul uterin şi pentru a extrage fătul.
-După 20 săptămâni de sarcină, avortul se realizează prin intermediul unei naşteri provocate artificial.
Modul cel mai precis pentru a te asigura că sarcina a fost eliminată, este efectuarea examenului ecografic al uterului. Care se face prin prescriere de la ginecolog!