| Aneneane a întrebat:

La simptomele mele as putea avea apendicita?

1) Cand alerg mă doare in parea dreaptă și pastesc asta de 2 ani.
2) Cand mă dau jos din pat (nu tot timpu) mă simt ametită.Și azi cand m-am trezit mă doare langă san sus crying.Ce poate fi? ..Nu vreau raspunsuri gen(Mergi la doctor).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Dacă ai fi avut apendicită s-ar fi transformat în peritonită și erai mort/ă până acum.
Cred se datorează stilului de viață nesănătos. Poate fi o problemă cu ficatul sa ucu intestinul gros. Sunt multe cauze.
În orice caz, schimbă-ți stilul de viață, mănâncă mai sănătos, bea apă.
NU, nu cred că ai apendicită din moment ce persistă de 2 ani de zile.
Nu vrei răspunsuri gen (mergi la doctor)?
DEci să zicem că ai scăpat de asta.
Dar trebuie să te duci la un consult la medicul de familie pentru a vedea clar ce poate fi. Îți va da trimitere la gastroenterologie pentru o ecografie.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Apendicita este o afectiune acuta, simptomele se agraveaza de la ora la ora si in maxim 4-5 zile de la primul simptome faci peritonita (caracterizata prin dureri extreme de burta, febra, varsaturi, stare generala foarte alterata).
Uneori, este posibil sa ai un apendice mai prost situat sau mai lung, care sa irite alte organe vecine, caz in acre simti dureri abdominale cand esti balonata, constipata, dureri minore, fara alte simptome de insotire. Nu este practic o apendicita si, daca aceste dureri apar rar, nu e cazul sa fie scos apendicele.
Ametelile nu au niciodata legatura cu apendicita. E posibil sa fie din cauza utilizarii excesive a telefonului, televizorului sau calculatorului (peste doua ore pe zi insumat daca esti adult sau peste 30 de minute pe zi insumat daca esti copil/adolescent) sau utilizarea lor in ultimele doua ore inaintea culcarii. E posibil sa se datoreaze insuficientei de exercitiu fizic si expunere la soare (minim doua ore pe zi de efort fizic intens dintre care macar o ora in aer liber, in timpul zilei)