| 1Chris1 a întrebat:

Locuiesc in aceeasi locuinta cu bunicul, care este propietarul de drept al locuintei. Problema este ca am un bunic cu probleme la cap pentru ca daca nu-i convine un lucru din ce fac eu sau ai mei incepe sa injure, sa tipe, sa faca scandal, se cearta cu alte persoane, le injura etc. Nu am putea sa facem ceva legal in aceasta privinta?

Noi am vrea sa-l internam la psihatrie, dar nu stiu daca se poate...si care ar fi pasii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Internarea la psihiatrie o poate face numai medicul psihiatru, dupa o consultatie. La consultatie trebuie sa se prezinte de bunavoie sau sa fie obligat prin hotarare judecatoreasca.

| neutrino a răspuns:

Adica doriti ceva legal astfel incat sa-i luati mai repede casa. Fara internare nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai in cazul in care el este de acord sa mearga la un psihiatru iar psihiatrul va decide ca e nevoie de internare.Nu poti sa te duci cu el la nebuni in poarta si sa spui acolo ca vrei sa-l internezi. Si chiar daca psihiatrul dispune internarea si atunci e nevoie de semnatura lui.Deci trebuie ca el sa fie de acord.Numai in cazuri extreme in caz ca face lucruri necugetate, periculoase celor din jur psihiatrul va cere acordul unuia din membri familiei. odata ce membrul familiei semneaza (asat in cazul in care bolnavul nu mai e in stare sa judece ce se intampla cu el) va dispune salvarea si internarea intr-un centru sau spital psihiatric.

| XxRalukaxXValentinaXx a răspuns:

Un singur cuvanttongueSIHIATRU