| wolder a întrebat:

M-a muscat o capusa de gat si am incercat s-o scot dar a mai ramas acolo un punct negru.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi acum la Urgente sa ti-o scoata. Altfel, faci complicatii urite. Punctul ala negru este capul si este veninos.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum sa ajung la ora asta la spital, merg maine dimineata. stau in afara orasului si n-am cu ce sa ajung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Nu mergi miine, chemi acum salvarea. Nu e gluma.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Chem salvarea pentru o capusa? m-a muscat aseara oricum oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Tu nu ai vazut la stiri cite cazuri aproape mortale au fost? Faci cum vrei, sa nu te plingi apoi si sa dai vina pe medici.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Ok

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Am fost la spital aseara, m-au dus la chirurgie si m-a curatat ma pansat si mi-a dat antibiotic

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Bine ai facut. Am vazut mesajul anterior; nu sint injectii speciale (ca la rabie) dar se curata locul si se dau antibiotice, cum ai spus. Sanatate!

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sfaturi, uneori TPU te ajuta mai mult decat crezi, poate daca nu-mi spuneai sa merg, ma culcam linistita si apoi apareau complicatiile happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Ma bucur ca pina la urma ne-ai ascultat. Si pe viitor sa fii tot cu noi.

22 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ioi fugi la doctor, la spital la urgente sa ti-o scoate. Capusele pot transmite diverse boli.

| oBanană a răspuns:

Fugi la spital! Cheama dupa un taxi! Sau suna la 112, poate vine o ambulanta. Serios, nu e de glumit.

| hp8510p a răspuns:

Du-te la spital sa-ti scoata capul capusei.Capul nu are venin cum zice byyee dar in el se dezvolta multe bacterii periculoase

| wolder explică (pentru hp8510p):

Nu pot sa ajung la spital acum, doar maine de dimineata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru hp8510p):

Da, scuze, in graba am scris si eu... Nu stiu cum sa o conving ca nu e gluma cu asa ceva.

| lumy4u a răspuns:

Fugi la urgenta, nu e de gluma cu capusele!

| wolder explică (pentru lumy4u):

Chiar c-ar trebui sa fug la propriu. n-am cu ce sa ajung la spital, stau in afara orasului

| oHarryo a răspuns:

Pff paranoia e in floare pe aici. Intr-adevar trebuie sa mergi la medic. E clar ca a ramas capul capusei acolo, si asta e impedios necesar sa fie eliminat, plus un injectabil, pentru a evita renumita boala "lime" datorata muscaturilor de capuse. Sanatate!

| wolder explică (pentru oHarryo):

Am fost la spital si nu se fac asa zisele injectii pentru capuse.
Ma curatat, doctora era foarte enervanta si chiar nu stiu sigur daca l-a scos de tot pentru ca se mai vede un punct mic negru.
Mi-a dat antibiotic, ma pansat si sfarsit.

| Mymiii a răspuns:

Esti sigura ca ai scos-o? De obicei, ti se umfla zona respectiva si este rosie, dar nu mai ai niciun punct negru! Inseamna ca a mai ramas ceva acolo. Mergi neaparat la un doctor! Daca esti sigura ca nu mai este nimic, foloseste spirt ca sa dezinfectezi!

| paulacarry a răspuns:

Daca nu poti sa ajungi acum la spital pune mult spirt, betadine orice ca sa dezinfectezi si sa incerci sa protejezi bine zona pana maine, BAFTA!

| yooleonard a răspuns:

E nasol.Cunosc un caz in care tot asa a ramas capul capusei in piele, iar dupa mult timp nu mai avea cum sa ii scoata capul din piele, si a trebuit sa ii rupa piele cu totul.Eu zic ca ar trebui sa te duci cat mai repede, este ca o rana se va inchide acolo sub piele.Eu ti-am dat un sfat!

| popandreea321 a răspuns:

Buna, si eu am aceeasi problema. E un punct negru, cat un varf de ac. Se poate sa fie capul unei capuse, asa mic? Am fost la tara in week-end, la cules de prune si sunt sanse mari sa fi luat, ca fratii mei au avut. Doar ca nu sunt sigura daca se poate ca acel punct negru sa fie capul unei capuse... Astept raspunsul tau, multumesc mult!