| anonim_4396 a întrebat:

M-a zgariat pisica foarte tare in jurul buricului degetului si acum s-a umflat si ma doare. Poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ai facut o infectie la degetul respectiv, trebuia sa folosesti un dezinfectant. E necesar sa consultati un medic, pentru a vedea rana si a da un tratament adecvat.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu daca e prea grav.Si pe mine m-a zgariat o pisica si nu am patit nimic. Du-te la farmacie si cauta ceva care sa te ajute sa scapi de durere.winking

| Leea1234 a răspuns:

Nu! nu este grav! dar ar fi bine sa pui apa oxigenata pe rana! iti va trece durerea in cateva ore! data viitoare, sa pui imediat, ce ai capatat zgarietura, asa nu se va mai umfla!

| MisterKat a răspuns:

Si pe mine ma mai zgarie pisica. Dar imi trece. Eu pun de obicei apa rece, curat cu apa oxigenata/rivanol si apoi pun niste crema(de la sora mea) si trece.happy Daca s-a umflat tare si nu trece in maximum 1 jumate de ora suna la 112 si intreaba-i pe medici ce sa faci! Nu e de gluma, mai ales daca acea pisica nu avea facute vaccinuri...
Sanatate!

| ShaKuri a răspuns:

E grav... e foarte grav. e posibil sa te opereze.Stiu pe cineva care a stat 2 saptamani in spital.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu neaparat. oricum, ranile din jurul abdmenului se vindeca mai greu...de exemplu daca iti faci piercing in buric, se vindeca total in abia...6luni...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic...Si eu am o pisica si sunt plina de zgarieturi, dar nici una nu s-a umflat.Dezinfecteaza rana si pune apa rece. Daca nu, cum a zis si MisterKat suna la 112 si intreaba ce sa faci.

Răspuns utilizator avertizat