| Username1 a întrebat:

M-am apcucat recent de sala si as vrea sa stiu daca presa opreste/incetinesre cresterea.Si as vrea sa mai stiu daca exercitiile cu greutati mari afecteaza cresterea (genoflexiuni, fandari etc). Am 15 ani, 1.76 si 53 kg, as vrea sa ajung pe la 1.82-1.83 si nu vreau nici sa renunt la sala pentru ca sunt prea slab si as vrea sa mai iau in greutate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce cauți la sală dacă tu vrei să te înalți?
Mergi la înot de 3 ori pe săptămână și te vei dezvolta armonios, și înalt, și fibră musculară dezvoltată.
Pe lângă sport o alimentație echilibrată îți vine în completare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca nu trebuie sa ridici greutati deasupra capului, pentru ca preseaza coloana, fapt ceea ce iti va opri cresterea.In rest e ok, nu ti se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa mai astepti pana la 18 ani

| lAuRitAs a răspuns:

Ca sa nu renunti la sala si sa crest in continuare evita execrcitile muschilor de la picoare si mai era unu dar nu stiu momentat bafta tineta de sala si ai grija.happy

| MakeLOveNoWar a răspuns:

Prietene, considera-te norocos! Mie imi e frica sa ma duc la sala acum...Am 16 ani si am 1. 70 si crede-ma sunt foarte complexat! happy

| Username1 explică:

Sunt derutatlaughing, pana la urma cum e?

| mariana_9403 a răspuns:

Nu afecteaza nicidecum cresterea in inaltime... iar tu zici ca vrei sa ajungi pana la 1. 82 nu depinde de tine depinde de mama natura...continua sa faci sala e foarte sanatos.bafta