| anonim_4396 a întrebat:

M-am ingrasat in ultimele doua saptamani 1 kg de ce? Tin dieta, nu mananc deloc dulce sau sucuri, va rog ajutati-ma. Dimineata mananc un ou fiert cu iaurt degresat.La pranz piept de pui la gratar cu rosii si castraveti, ca gustare mananc un mar si o portocala.Iar seara mananc 2 mere cu o cana de lapte.Fructele sunt de vina? Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai sa iti spun ceva personal,si eu ma miram de ce ma ingras daca manc putin,dar, ce crezi am cautat pe net sa vad de ce ma ingras,caloriile sunt de vina, dar eu mancam putin, apoi am aflat de ceva, un studiu facut pe personale cu greutate raportau o treime din cat mancau cu adevarat, am luat un pix am scris intr-un jurnal, am calculat calorile si supriza eram pe plus, uiti de cea manci intre mese, sucuri cu zahar, ingetata, la cat manci trebuie sa fi pe minus, tu consumi mai mult, scrie ceea ce consumi cu adevarat + cardio https://www.youtube.com/results?search_query=Tabata+Session

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/......utate.html

Mâncărurile și gustările sănătoase ar trebui să constituie fundamentul dietei umane. O modalitate simplă de a crea un plan de masă este să vă asigurați că fiecare masă constă din 50% fructe și legume, 25% cereale integrale și 25% proteine. Admisia totală a fibrelor ar trebui să fie de 25-30 grame (g) zilnic.

Eliminați grăsimile trans din dietă și reduceți la minimum aportul de grăsimi saturate, care are o legătură puternică cu incidența bolii coronariene.

În schimb, oamenii pot consuma acizi grași mononesaturați (MUFA) sau acizi grași polinesaturați (PUFA), care sunt tipuri de grăsimi nesaturate.

Următoarele produse alimentare sunt sănătoase și adesea bogate în substanțe nutritive:

fructe și legume proaspete
peşte
leguminoase
nuci
semințe
cereale integrale, cum ar fi orez brun și fulgi de ovăz
Alimentele pentru a evita consumul de alimente includ:

alimentele cu uleiuri, unt și zahăr adăugate
grăsimi roșii sau carne prelucrată
produse de patiserie
covrigi
pâine albă
hrana procesata
În unele cazuri, eliminarea anumitor alimente din dietă ar putea determina o persoană să devină deficitară în anumite vitamine și minerale necesare. Un nutritionist, dietetician sau un alt profesionist din domeniul sănătății poate sfătui o persoană să obțină suficiente elemente nutritive în timp ce urmează un program de scădere în greutate.

Auto-monitorizarea este un factor critic pentru pierderea cu succes a greutății. Oamenii pot folosi un jurnal de hârtie, o aplicație mobilă sau un site dedicat pentru a înregistra fiecare produs alimentar pe care îl consumă în fiecare zi. Ei pot, de asemenea, măsura progresul lor prin înregistrarea greutății lor pe o bază săptămânală.

Cei care își pot urmări succesul în creșteri mici și pot identifica modificările fizice sunt mult mai susceptibili să se supună unui regim de scădere în greutate.

Oamenii pot urmări, de asemenea, indicele de masă corporală (IMC) folosind un calculator IMC.

Exercitiile regulate sunt vitale pentru sanatatea fizica si mintala. Creșterea frecvenței activității fizice într-un mod disciplinat și deliberat este adesea crucială pentru pierderea în greutate.

O oră de activitate intensă moderată pe zi, cum ar fi mersul pe jos, este ideal. Dacă nu este posibilă o oră pe zi, Clinica Mayo sugerează că o persoană ar trebui să urmărească un minim de 150 de minute în fiecare săptămână.

Persoanele care nu sunt, de obicei, active din punct de vedere fizic ar trebui să crească lent cantitatea de exerciții pe care o fac și să-și mărească treptat intensitatea. Această abordare este modalitatea cea mai durabilă de a asigura că exercițiile periodice devin o parte a stilului lor de viață.

În același mod în care înregistrarea meselor poate ajuta psihologic cu pierderea în greutate, oamenii pot beneficia, de asemenea, de urmărirea activității fizice. Sunt disponibile numeroase aplicații mobile gratuite care urmăresc echilibrul caloric al unei persoane după înregistrarea aportului alimentar și a exercițiilor fizice.

Dacă gândirea unui antrenament complet pare a fi intimidantă pentru cineva nou-născut, poate începe prin a face următoarele activități pentru a-și crește nivelul de exercițiu:

luând scările
frunze raking
mers pe jos un câine
gradinarit
dans
jucând jocuri în aer liber
parcare mai departe de intrarea unei clădiri
Persoanele care au un risc scăzut de boală coronariană sunt puțin probabil să necesite o evaluare medicală înainte de a începe un regim de exerciții fizice.

Cu toate acestea, evaluarea medicală prealabilă poate fi recomandabilă pentru unii oameni, inclusiv pentru cei cu diabet zaharat. Oricine nu este sigur cu privire la nivelurile sigure de exercițiu trebuie să vorbească cu un profesionist din domeniul sănătății.

Eliminați caloriile lichide
Este posibil să consumați sute de calorii pe zi, consumând sifon, ceai, suc, alcool îndulcit cu zahăr. Acestea sunt cunoscute sub numele de "calorii goale" deoarece oferă un conținut suplimentar de energie fără a oferi beneficii nutriționale.

Cu excepția cazului în care o persoană consumă un lichid pentru a înlocui o masă, ei ar trebui să urmărească să rămână la apă sau ceai și cafea neîndulcite. Adăugarea unei stropi de lămâie proaspătă sau portocală în apă poate oferi aromă.

Evitați să deranjezi deshidratarea pentru foame. O persoană poate satisface adesea sentimentele de foame între orele programate de masă cu o băutură de apă.

Manancarea prea multor alimente, chiar si a legumelor cu calorii reduse, poate duce la cresterea in greutate.

Prin urmare, oamenii ar trebui să evite estimarea unei dimensiuni de servire sau să mănânce alimente direct din pachet. Este mai bine să folosiți cupe de măsurare și să ghidați dimensiunile de servire. Ghicitul duce la supraestimarea și la probabilitatea de a consuma o porție mai mare decât cea necesară.

Următoarele comparații de mărimi pot fi utile pentru monitorizarea consumului de alimente atunci când se dorește:

trei pătrimi dintr-o ceașcă este o minge de golf
o jumătate de ceașcă este o minge de tenis
1 ceașcă este un baseball
1 uncie (oz) de nuci este o mână în vrac
1 lingurita este 1 juca muri
1 lingură este un vârf de degetul mare
3 oz de carne reprezintă un pachet de cărți
1 felie este un DVD
Aceste dimensiuni nu sunt exacte, dar pot ajuta o persoană să-și modereze consumul de alimente atunci când instrumentele corecte nu sunt disponibile.

Mulți oameni beneficiază de o alimentație conștientă, care presupune a fi pe deplin conștienți de ce, cum, când, unde și ce mănâncă.

Efectuarea mai multor alegeri alimentare sanatoase este un rezultat direct de a deveni mai in acord cu corpul.

Persoanele care practică consumul conștient încearcă să mănânce mai lent și să savureze mâncarea, concentrându-se pe gust. Efectuarea unei mese dureaza 20 de minute permite organismului sa inregistreze toate semnalele pentru satietate.

Este important să vă concentrați asupra faptului că sunteți mulțumit după o masă mai degrabă decât pe deplin și să aveți în vedere faptul că multe alimente "naturale" sau cu conținut scăzut de grăsimi nu sunt neapărat o alegere sănătoasă.

Oamenii pot lua în considerare și următoarele întrebări referitoare la alegerea lor:

Este o valoare bună pentru costul caloric?
Va asigura satietate?
Sunt ingrediente sănătoase?
Dacă are o etichetă, cât de mult conține grăsime și sodiu?

Multe indicii sociale și de mediu ar putea încuraja consumul inutil. De exemplu, unii oameni au mai multe șanse de a mânca prea mult în timp ce se uită la televizor. Alții au dificultăți să treacă un altar de bomboane altcuiva fără a lua o bucată.

Fiind conștienți de ceea ce poate declanșa dorința de a gusta calorii goale, oamenii se pot gândi la modalități de a-și ajusta rutina pentru a limita aceste declanșatoare.

Stocarea unei bucătării cu alimente care țin de regimul alimentar și crearea unor planuri de masă structurate va avea ca rezultat o pierdere semnificativă în greutate.

Oamenii care doresc să-și piardă în greutate sau să-l păstreze ar trebui să-și elibereze bucătăria de alimente prelucrate sau junk și să se asigure că au ingredientele de mână pentru a face mese simple, sănătoase. Acest lucru poate împiedica mâncarea rapidă, neplanificată și lipsită de griji.

Planificarea alegerilor alimentare înainte de a ajunge la evenimente sociale sau restaurante ar putea, de asemenea, facilita procesul.

Îmbrățișarea sprijinului celor dragi este parte integrantă a unei călătorii de succes în ceea ce privește pierderea în greutate.

Unii oameni ar putea dori să invite prieteni sau membri ai familiei să se alăture acestora, în timp ce alții ar prefera să folosească medii sociale pentru a-și împărtăși progresul.

Alte căi de susținere pot include:

o rețea socială pozitivă
consiliere individuală sau individuală
exerciții de cluburi sau parteneri
programe de asistență la locul de muncă

Pierderea în greutate este un proces gradual și o persoană se poate simți descurajată dacă lirele nu scapă la viteza pe care o așteptau.

Unele zile vor fi mai greu decât altele atunci când se va lipi de un program de întreținere sau pierdere în greutate. Un program de scădere a greutății de succes necesită ca individul să persevereze și să nu renunțe la schimbarea de sine, dacă este prea dificilă.

Unii oameni ar putea avea nevoie să-și reinițializeze obiectivele, eventual ajustând numărul total de calorii pe care intenționează să le mănânce sau schimbând modelele de exerciții fizice.

Lucrul important este să păstrăm o perspectivă pozitivă și să fim persistenți în eforturile de depășire a barierelor pentru pierderea în greutate.

Pierzând greutate
Succesul pierderii în greutate nu presupune ca oamenii să urmeze un plan de dietă specific, cum ar fi Slimming World sau Atkins. În schimb, acestea ar trebui să se concentreze pe consumul de calorii mai puține și să se deplaseze mai mult pentru a obține un echilibru energetic negativ.

Pierderea in greutate depinde in principal de reducerea consumului total de calorii, nu de ajustarea proportiilor de carbohidrati, grasimi si proteine ​​din dieta.

Un obiectiv rezonabil de pierdere în greutate pentru a începe să vezi beneficiile pentru sănătate este o reducere cu 5-10% a greutății corporale pe o perioadă de 6 luni.

Majoritatea oamenilor pot atinge acest obiectiv prin reducerea aportului caloric total la undeva în intervalul de 1.000-1.600 de calorii pe zi.

O dieta cu mai putin de 1.000 de calorii pe zi nu va asigura o nutritie zilnica suficienta.

După 6 luni de dietă, rata scăderii în greutate scade, de obicei, iar greutatea corporală tinde să se înrăutățească, deoarece oamenii consumă mai puțină energie la o greutate corporală mai mică. În urma unui program de întreținere în greutate a obiceiurilor alimentare sănătoase și a activității fizice regulate este cel mai bun mod de a evita recâștigarea greutății pierdute.

Persoanele care au un IMC egal cu sau mai mare de 30, fără probleme de sănătate legate de obezitate, pot beneficia de administrarea de medicamente cu pierdere în greutate pe bază de prescripție medicală. Acestea ar putea fi, de asemenea, potrivite pentru persoanele cu un IMC egal sau mai mare de 27 cu boli legate de obezitate.

Cu toate acestea, o persoană ar trebui să utilizeze numai medicamente pentru a sprijini modificările de stil de viață de mai sus. În cazul în care încercările de a pierde în greutate sunt nereușite și o IMC a unei persoane atinge 40 sau mai mult, terapia chirurgicală este o opțiune.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Daca te intereseaza sa slabesti, lasa-mi adresa ta de e-mail si iti voi trimite DETALIAT informatii despre cum am slabit eu, ce fel de regimuri am tinut si produsele naturiste pe care le-am consumat.

Sigur iti vor folosi si tie.

Am dat jos 16 cm din talie si 11 cm din burta in 6 saptamani si nu i-am pus la loc, desi au trecut ani de zile de atunci.

Spunea la emisiunea Ce se intampla doctore (pe canalul Pro TV) ca " hipotalamusului nistru ii ia 6 luni sa inregistreze o noua greutate."

Adica, daca ai slabit cateva kg, DAR in termen de SUB 6 luni de la slabire, ai pus niste kg inapoi, la loc, cauza este ca hipotalamusul tau (o partea a creierului) nu a apucat sa inregistreze noua greutate; el cunoaste doar vechea greutate, de aceea, apare efectul de eu - eu (adica revenirea la kg anterioare fazei de slabire).

Dar, daca slabesti niste kg si reusesti sa te mentii minim 6 luni (sau mai mult), hipotalamusul tau inregistreaza noua ta greutate, si nu mai revii la vechea greutate.

| RAY a răspuns (pentru ElenaSt2011):

De ce faci reclama pesudo produselor tale?