| Alexa1234a a întrebat:

M-am îngrășat în ultimul an deoarece uitam sau eram prea grăbită să-mi iau parchet la școală și mâcam când veneam la 3 sau 4 și logic că seara mi se făcea foame și mîncam.
Până acum aveam o greutate normală (nu eram mici băț nici plinuță) chiar dacă mâncam dulciuri și multă pâine (recunosc aș mânca pâine caldă întruna).
Acum vreau ca două săptămâni să renunț la pâine, dulciuri și prăjeli și să mănânc legume, fructe, lapte și ciorbe și să alerg zilnic.
Am șanse să slăbesc?
O să respect cele 3 mese principale iar după ora 19 nu o să mai mănânc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JoleneSth20 a răspuns:

2 săptămâni e un timp foarte scurt pentru a slăbi din grăsime. Multă lume pierde masă musculară sau apă din corp, crezând că au slăbit. Iar după, dacă nu îţi vei păstra stilul alimentar corect, kg în plus vor apărea din nou, ba chiar în număr dublu.winking

| madalina736 a răspuns:

Sigur ca ai sanse sa slabesti. Totul incepe de la tine. Daca ai ambitie si faci exercitii si mananci sanatos, o sa slabesti garantat. Problema ar fi dupa ce ai slabit, fiindca daca iti vei reincepe obiceiurile( mancatul gras, dulciuri, fast-food) te vei ingrasa mai mult si mai repede decat ai slabit. De aceea ca sa te mentii in forma, trebuie sa reduci pe cat posibil dulciurile si produsele procesate, grasimile, carnea de porc.
Mult scucces!

| Alexia079 a răspuns:

Eu zic sa incerci si sa vezi rezultatele. Daca te vei tine cu siguranta vei reusi.Totusi nu cred ca trebuie sa renunti de tot la acele lucruri. Dulciurile se pot consuma si in cantitati foarte mici cum faceam eu vara iar painea trebuie mancata ca sa iti tina de foame dar nu multa o felie, doua ajunge.La prajeluri ar fi bine sa mananci doar foarte rar sau deloc cel putin pana slabesti. Dupa ce slabesti tot ar trebui sa fi atenta la mancare sa nu te ingrasi la loc. Orcum bafta.