| Ciorcan a întrebat:

Buna, țin o dieta de 14 zile dar am slăbit un 1kg! Nu știu unde greșesc, fac alergare pe bandă 30 de min alerg afara 30 de min! Nu mănânc dulciuri deloc nu pâine nu prăjeli! De ce nu pot sa slăbesc?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai ce și cat mănânci?

| Ciorcan explică (pentru Catrice):

Pai dimineața beau o cafea amara și atât! Apoi la 12sau 13 o salata roșii castraveți brânza salata asortată! Apoi mai manac sera înainte de 18 un ou fiert cu salata sau un ou fiert și apoi manac un Activia și in timpul zile mere și beau apa cu lămâie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un kilogram în 14 zile este exact CÂT TREBUIE. Faci perfect. Cât vrei? 10kg pe săptămână? Rata asta e foarte bine dacă o ții tot așa. Daca slabești prea brusc o dai în alte probleme.

| Ciorcan explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranța nu 10 dar măcar 2 sau 3kg! Am citit aici pe site astăzi atâtea fete care slăbește de ma Mir! Și eu de ce nu pot?

| UnDiavol a răspuns:

Sa sport regulata nu abuza de sănătatea ta progresul se vede in timp nu sta foame adaptează un stil sănătate de mâncare și un program de mâncare treptate vei ajunge unde îți dorești nimic nu se face peste noapte

progresul se vede in timp nu peste noapte

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
(Nu sunt nutritionist doar îmi exprim parerea).
Sunt de parere ca, slabitul nu este un lucru ușor, chiar acum mă confrunt si eu... deoarece acesta depinde de multi factori. În primul rând, începem cu deficitul caloric. Acesta semnifica faptul, să mănânci mai puțin caloric decât o face corpul tău. Spre exemplu, daca corpul tău consuma 2000kilo calorii, pentru a mai scădea din greutate trebuie să mâncăm 1500 sau chiar 1000 pentru o slăbire forțată. Din ce m-am documentat pe internet, prin acest lucru ai slabi 2-3kg pe saptamana.
În al doilea rând, mai avem sportul, acesta este un factor de boost al organismului, și este în mână cu sala. În mod normal, la sala in 1 ora jumătate ar trebui să scapi 500kcl.
Faptul că alergi, iti da si el un boost, spre exemplu, poti da chiar 1000kcl, fiind un factor bun ce poate fi luat în considerare pentru slăbit.
Se spune ca doar prin dieta ai putea ajunge la 5-6kg slăbite, și dacă te ai mai duce la sala ai ajunge la 10kg/luna.

Totodata, trebuie să îți creezi un program bun, unde să ai minim 3 zile de mers la sala, renunți la dulciuri, zahar, cafea, pâine, colac, cornuri, s-a.m.d.

Nu iti recomand infometarea, aceasta duce la cancer, ulcer cat si lăsarea pielii urât de tot, si nu mai poate fi dată jos prin alte sporturi, ci trebuie să mergi la doctori să ți o taie.

Nu sunt nutritionist, iar toate aceste lucruri ți le spun din recomandări cat si informari. Iti pot spune ca si eu ma lupt cu kilogramele, la 17 ani cu o înălțime de 1.84-1.82 si o condiție fizică bună, am 104kg. Timp de 3 luni, perioada de vara, am reusit sa slăbesc 10 kilograme ajungând la 96, se putea mai mult, dar am făcut prostia să mai ciupesc pe ici pe colo, si sa mănânc nu chiar calculat.
Faptul că am mers la sala, cat si la alergat pe staidon în fiecare zi, si sa mănânc doar o singura data pe zi, am reusit sa observ schimbări corporale. Deci se poate. Acum am sa incerc din nou să ajung, dar chiar mai mult, la 80 kilograme. Prietenul meu a reușit si am inceput amândoi de la aceeași greutate. Iti pot spune, ca vad diferente de când am început să fac sport, fata de când mergeam zilnic la fastfooduri.

Mult succes si sa stii ca nimic nu e imposibil, doar motivație, sper să fi inteles anumite lucruri, si ia ceea ce crezi tu mai bine. Hai ca se poate, ne auzim cu schimbarea corporală. Cheers!