Întrebare recomandată | VreauMiere a întrebat:

M-am lovit la cap acum 3 ore si mi s-a format un cucui. Ce pot face ca sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Imediat dupa lovitura trebuia sa tii apasata pe cucui o lingura cat mai rece.Incearca,poate ajuta si acum.

| CoquineNoire a răspuns:

Iti pui o palarie pe cap.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gheata sau apa rece. Alta data se punea apa de plumb.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Cel mai bine pune o compresă cu gheță ai să vezi că o să îți treacă în câteva ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pune gheata peste cucuiul ala. Mai bine pune intr-un prosop sau daca n-ai gheata pune ceva din congelator cat mai rece bafta

| manuel72 a răspuns:

De-acum iti tii cucuiul pana se dezumfla.

| giony54 a răspuns:

Pune o punga cu gheata si trece.

| TempestUV a răspuns:

Gheata si comprese cu apa rece.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Freaca foarte bine acolo, acela e sange oprit acolo. poti pune si gheata peste

Răspuns utilizator avertizat
| CuieMoco a răspuns:

Pune gheata sau carne (cruda) laughing

| catalin112 a răspuns:

Gheata si rabdare! Sau o lingura rece, dar cel mai indicat gheata!

| Fiona35 a răspuns:

Pune gheata sau daca n-ai ceva rece pe el

| minnie20 a răspuns:

Pune o compresa cu apa rece.Desi era mult, dar mult mai bine sa fi pus dupa ce te-ai lovit.Dar lasa, nu conteaza pune acum si tine-o, dar ai grija sa nu racesti.

| DoolceDoolce a răspuns:

Pune gheață pe el, sau o lingură rece.

| noname18 a răspuns:

Aplica o crema calmanta si maseaza.

| 202020202020202020202020202020 a răspuns:

Pui o moneda in acel loc unde ai cucuiul cu apa rece si apesi pe maoneda pana crezi tu ca sa mai desumflat

| Milley a răspuns:

Compresa cu apa rece.

| cHunter a răspuns:

Ai putea să pui gheaţă într-un prosop şi pune-l pe cucui.
Sau ai putea să te dai du ulei de cătina cu o bucată de vată.