| LisaJulie a întrebat:

Ma culc pe la ora 3:30-4 dimineața de câteva săptămâni și a început sa ma doară capul, sa am amețeli și dezechilibru! Totuși nu ma pot culca mai devreme deoarece ma uit la niște seriale și filme! Ce as putea sa iau sa nu ma mai doară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cea mai indicata ora sa adormi zicea un medic psihiatru renumit, este cu 1 ora inainte de miezul noptii, asta pentru sanatatea creierului, pentru psihic!
daca ai sa continui sa adormi la 4 dimineata te vei imbolnavi cumva!
deci renunta la a vedea filme si seriale toata noapatea iti vor face rau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă sunt așa importante serialele aia e, ce mai conteaza restul?

| johnnny123 a răspuns:

Păi se pare că ți-ai stabilit prioritățile, iar serialele sunt mai sus decât sănătatea. Asta este, asumă-ți aceste priorități și consecințele lor.

Este ca și cum ai spune "sunt foarte gras, dar nu pot slăbi pentru că am de mâncat foarte multe shaorme și gogoși"

| VoidEternal a răspuns:

O pauza de la filme.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Chiar merită să-ți distrugi sănătatea și să-ți riști viața pentru niște seriale? Somnul e extrem de important.8 ore de somn e idealul.Organismul se "repară" prin somn, se regenerează. Trebuie să existe o cale de a vedea serialele la o altă oră nu așa târziu.O să-ți dereglezi organismul în ritmul acesta și la un moment dat va ceda. Faci cum dorești, tu ai întrebat, eu ți-am răspuns.Numai bine îți doresc!

| Anonimul151 a răspuns:

Nu te poți culca mai devreme din cauza filmelor și a serialelor? Adică filmele și serialele sunt mai importante ca sănătatea ta?

Asta e cauza. Că te culci atât de târziu și nu te odihnești.

Plus că dacă ești elev te trezești devreme ca să mergi la școală /liceu, iar cum nu te odihnești suficient e normal sa te doară capul, sa ai amețeli, sa îți fie rău etc...

La fel și dacă lucrezi, și dacă mergi de la 08:00 nu e timp suficient sa te odihnești.

Lasă acele filme și seriale și odihneste-te.

Filmele și serialele se pot viziona și după ce vi de la școală/liceu, sau dacă lucrezi le lași pentru weekend.

E suficient sa te uiți la 2-3 episoade zilnic, chiar mai puțin. Dar nu la atât de multe încât sa îți strici sănătatea pentru ele. Pentru că nu e ok. Tot tu vei avea de suferit după...

| LisaJulie explică (pentru Anonimul151):

Nu, nu sunt eleva! Am 23 de ani!

| Anonimul151 a răspuns (pentru LisaJulie):

Oricum, nu este în regulă pentru sănătatea ta. Ar trebui să nu mai te uiți atât de mult. Pentru că totuși, practic stai toată noaptea să te uiți la niște filme/seriale care nu îți fac decât rău...

| Madaxo97 a răspuns:

Dă-le naibii de seriale si filme si culcă-te. Nu trebuie sa te forțezi sa stai pana la orele alea doar pentru niste filme, daca vezi ca te ia somnul culcă-te si le vezi a doua zi. Sau poti sa te uiti pana la 00:00 maxim, sa îți setezi ca si ora limită. Înțeleg ca mai bagi un maraton de seriale o noapte întreaga din cand in când, si eu am mai făcut asta, dar deja spui ca o faci de câteva săptămâni si nu e ok, iți pui in pericol sănătatea din cauza unor lucruri ridicole ca uitatul la filme si seriale...

| LisaJulie explică (pentru Madaxo97):

Chiar nu exista niciun sirop sau pastila! Nu poate fi singura cale somnul

| Madaxo97 a răspuns (pentru LisaJulie):

Ba da, singura cale este somnul. Omul nu poate supraviețui fără somn, înnebunește si moare. Poti lua pastile pentru durerile de cap, normal, ( nurofen, antinevralgic), dar si astea sa stii ca iți provoacă somnolență si va trebui sa dormi la un moment dat, nu ai cum sa rezisti fără somn, o sa fi asa obosita ca nu o sa mai înțelegi nimic din filme, mai bine dormi si te uiți la cateva episoade pe zi doar 2, 3 episoade, iți ajung, măcar înțelegi ceva din ele, așa daca esti zombi, amețita de abia mai stai in picioare ce înțelegi tu din acele filme, mai poți fi atenta la ele? mai poți sa te bucuri de ele?

| eliancodrut a răspuns:

Un somn sanatos este de cel putin 7 ore stelare (de noapte).

| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să renunți la seriale și filme. Trebuie să dormi minim 8 ore. E in joc sănătatea ta.

| LisaJulie explică (pentru Cipi1212):

Eu as dori sa iau ceva o pastila sau un sirop

| Cipi1212 a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu cred că există pastile pentru aboseală.

| Mindfulness a răspuns:

Mai importante sunt serialele decât sănătatea ta? happy
Până la 00:00 e indicat sa dormi, chiar 23:00 in cazul tau și să te trezești la 7-8 dimineața.

| LisaJulie explică (pentru Mindfulness):

Nu ma mai trezesc demult la 7-8 și nu cred ca e important dacă ești pasare matinala sau bufnita de noapte! Nu toată lumea funcționează la fel

| Mindfulness a răspuns (pentru LisaJulie):

Este important, de aceea te simți rău. Fa ce vrei tu dar nu te mai plânge asumați când faci ceva ce nu îți priește.