| davinci7 a întrebat:

Ma deranjeaza si pe mine niste pete albe pe limba. Le-am descoperit acum trei saptamani. Acestea imi provoaca o senzatie usoara de arsura, fara alterari ale gustului. La periajul limbii acestea nu se iau. Am crezut ca e candidoza, dar exudatul faringian a iesit negativ, negasind nici o ciupearca. Am inceput sa tin o igiena foarte stricta a gurii...si am eliminat zaharul, fructele, bauturile acidulate din alimentatia mea cel putin o perioada. Am folosit si bicarbonat de sodiu si nistatina. Si medicul de la orl nu mi-a spus nimic ce sa mai fac, doar ca sa nu fac o obsesie pentru asta. Dar nu pot sa fiu satisacut de acest raspuns. Asa ca am facut si niste poze cum arata limba:

http://postimage.org/image/i024s486v/

http://postimage.org/image/r94b28h2v/

http://postimage.org/image/7sjlfplyv/

Ce poate fi daca nu e candidoza? ce-mi recomandati sa fac (ce analize, ce specialist sa mai vad)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un dermatolog. Pot fi niste leziuni de lichen plan, desi sunt cam prea discrete. Sigur nu sunt ceva grav si nici ceva care sa tina de igiena.

| alessia5158 a răspuns:

Ai doar o obsesie! ---ceea ce se vede alb in fotografii sunt papilele filiforme( vezi in desen aici : http://it.wikipedia.org/wiki/File:Gray1018.png).Culoarea mai alba a limbii se explica prin consumul de lactate. Senzatia de usoara arsura vine de la traumatizarea papilelor prin frecarea in exces a limbii cu peria de dinti.

| davinci7 explică (pentru alessia5158):

Am uitat sa mentionez. Lactate nu mai consum de trei saptamani de cand am descoperit problema. Si in trei saptamani nu am observat nici un progres privind reducerea suprafetei albe in gura. Ba chiar o usoara extindere pana spre varful limbii

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic, nu se știe ce poate fi. Vezi un dermatolog sau orl-ist

| Dianatips a răspuns:

Poate fi stomatită.
Cumpără de la farmacie glicerina boraxată, costă în jur de 5 lei şi aplică zilnic pe limbă cu ajutorul unui beţişor de urechi happy