| Codolan_Razvy_1991 a întrebat:

Ma doare foarte tare coloana vertebrala in zona toracica a 3-a sau a 2-a vertebra[nu imi dau seama exact] imi spuneti va rog ce sa fac? Eu cred ca este de la efort fizic![am 14 ani]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai acordat muschiul cele 48 de ore necesare pentru refacere dupa un antrenament? sau ai lucrat zilnic?

Si, la fel de important, ai facut exercitiile corect? Ca eu la sala vad multi care se balanseaza, se apleaca, smucesc bratul, etc., doar ca sa miste greutati mari, cu toate ca asa o sa le creasca muschii de 10 ori mai lent + risca sa se accidenteze sau sa apara dureri

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil o deformare de coloana.Du-te macar la medicul de familie sa te consulte.

| fabiola a răspuns:

Repaos fizic, dormi pe o saltea ortopedica, evita cateva zile pozitiile incomode de la calculator iar seara foloseste un unguent rumalaya sau diclofenac!

| XatomisX a răspuns:

Este o durere dce crestere si pe mine m-a durut inima ficatul rinichii genunchii o gramada asa patesti pana pe al 16 ani eu am 17 aproape am trecut laughing funda pls happy?

| Cosmin86 a răspuns (pentru XatomisX):

Esti gay de vrei funda?

| Cosmin86 a răspuns:

Ce efort fizic faci?

| Codolan_Razvy_1991 explică (pentru Cosmin86):

Am tras de niste gantere cam o luna de zile si dupa a inceput sa ma doara!

| Codolan_Razvy_1991 explică (pentru Cosmin86):

Am lucrat zilnic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Codolan_Razvy_1991):

Da, supraantrenament grav. Pe scurt :
- progrese MULT mai lente
- risc de accidentari, dureri ale articulatiilor, coloanei, etc.

Muschii cresc in perioada de ODIHNA, NU cand ii antrenezi. Acorda fiecarei grupe 48 de ore si tine cont si de implicarea grupelor in lucrul altora ( ex. triceps la piept sau biceps la spate ), daca luni faci biceps, marti NU faci spate, abia miercuri e ok sa faci spate.

Uite un articol pentru ce ai patit tu :
http://doctor.info.ro/supraantr.html

Are un titlu sugestiv "SUPRAANTRENAMENTUL - UN PAS SPRE BOALA".

| Codolan_Razvy_1991 explică (pentru Cosmin86):

Si imi poti spune si mie te rog ce sa fac sa nu ma mai doara? Te rooog!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Codolan_Razvy_1991):

In primul rand 4 zile intrerupi ORICE antrenament, nici macar gambe sau biceps nu lucrezi. Si iti dai cu voltaren sau ceva de genul.
In al doilea rand, daca dupa 4 zile in care n-ai facut niciun efort, tot te doare, te duci la medic.

De fapt, cred ca e mai recomandat sa-ti faci un control de acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Codolan_Razvy_1991):

Ai acordat muschiul cele 48 de ore necesare pentru refacere dupa un antrenament? sau ai lucrat zilnic?

Si, la fel de important, ai facut exercitiile corect? Ca eu la sala vad multi care se balanseaza, se apleaca, smucesc bratul, etc., doar ca sa miste greutati mari, cu toate ca asa o sa le creasca muschii de 10 ori mai lent + risca sa se accidenteze sau sa apara dureri