| LonelyLoner92 a întrebat:

Ma doare groaznic urechea stanga crying m-am trezit acum cu o durere groaznica de ureche, ce pot face, simt o durere groaznica nu stiu cum sa mai rezist, pana aseara nu ma mai durut, imi vine sa ma tavalesc pe jos de durere sad va implor spuneti-mi ce pot face oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumpara Otocalm de la farmacie.Picaturi.Iti pui 1-2 picaturi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai otită sau te-a "tras" curentul...

TREBUIE să mergi cât mai curând la medicul specialist ORL-ist pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Evident, întâi mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere la ORL.

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Sau, poţi utiliza Otocalm ( picături auriculare ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......OCALM.aspx

Toate cele bune.

| SweetChild1 a răspuns:

Poate ai făcut otită. Și eu am avut, dar mi-a trecut sau poate te-a tras curentul. În orice caz mergi la doctorul de familie și îți va spune el ce trebuie sa iti cumperi ca sa iti treaca. Mie, de exemplu mi-a recomandat niste picaturi si in 4 zile mi-a trecut. Nu cumpara inainte ce ti s-a spus pe TPU, sau ce crezi ca s-ar putea sa o dai in bara rau si sa te afecteze mai tare. Astea sunt doar pareri, deci cum am m-ai spus du-te la doctor, ca el stie mai bine de ce ai nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
| Rihanna20B a răspuns:

Mergi la farmacie și întreabă sau ca să îți dau un sfat pe care îl folosesc și eu e să pui o picătură de ulei de gătit în ureche. O să amelioreze durerea. Singurul efect secundar e că vei avea urechea înfundat câteva ore sau chiar 2-3 zile dar asa e și la picăturile de la farmacie. Acum fă cum crezi ca e mai bine! Sper să - ți treacă durerea! Pa! ❤️

| sweetyandry a răspuns:

Pai...Cumpara-ti BORAMID. Daca nu-ti trece DU-TE la medic!

| Haze_Roby_1995 a răspuns:

Programare la ORL iar până atunci Otocalm 2 picaturi nu stiu exact de cate ori pe zi, să nu uiţi să specifici medicului ORList că ai luat Otocalm.