| moustache a întrebat:

Ma doare maseaua ffffff tare.cred ca e cea de minte. oricum, langa am o masea jum cariata si jum e cu rosu.cred ca e sange.imi spuneti ce inseamna si cv sa fac sa treaca maseaua de minte.ps am 11 ani si leacuri babesti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Nu e maseaua de minte, e al doilea molar permanent, care apare spre varsta de 12 ani. Poate sa curga putin sange cand eruptia dentara sparge gingia. Nurofenul te ajuta sa suporti mau usor durerea.

Cat despre maseaua cariata, ar fi cazul sa o duci la dentist, pana nu se complica lucrurile.

| Empathizer a răspuns:

Ce ai facut, pana la urma? Maseaua aia noua cred ca s-a terminat de iesit. Cu cea cariata ce ai facut? Ai fost la dentist?

| blueangel2001 a răspuns:

Buna te inteleg am aproape aceeasi varsta stiu ca durerile de masele sunt foarte incomode.Ai putea bea o capsula de Nurofen 200 (capsule moi)isi fac efectul mai rapid, daca te doare foarte tare pune gheata.Cel mai recomandat e sa te duci la stomatolog ea/el va decide ce trebuie sa faci cu ea (are multe medicamente )poate iti va scoate-o, poate o va plomba.P.S insanatosire grabnica love struck

| Cosminel1192 a răspuns:

Dentist.

| StefanyaLove a răspuns:

Sunt de varsta ta si asa am patit si eu cu maseaua de minte. Legat de carie cred ca trebuie sa mergi la dentist si cu maseaua de minte uite cum sa procedezi: ia-ti pasta de dinti Colgate Sensitive Pro.Relief, crede-ma e foarte buna si sa te speli cu ea cand poti! Cand te doare dintele ia-ti putina pasta de dinti pe degete(de la pasta recomandata de mine) si freaca-ti dintele cu pasta de pe deget. Aceasta racoreste dintele si nu te mai doare si daca mai ai carii cand te speli cu ea opreste caria sa mai imbolnaveasca si alti dinti! Sper ca te-am ajutat! Am 11 ani ca tine(aproape 12)!

| tthheodora a răspuns:

Maseaua de minte iese pe la 18-20 ani nu are cum sa te doara la 11 ani, du-te la dentist el stie mai bine :*

| Biiiiii a răspuns:

Eu nu cred că e măsea de minte. Din câte ştiu eu aia creşte după 18 ani şi dacă creşte. Probabil e molarul de 12 ani. Poţi lua Nurofen 200, ibuprofen, pastile pentru durere în general. oh go on Nu bea chestii prea reci şi nici prea fierbinţi, că durerea se poate accentua. Şi du-te urgent la dentist pentru că se poate infecta măseaua aia cariată şi te va durea şi mai tare! Sper că te-am ajutat. Fundăă? puppy dog eyes