| mIsTeR a întrebat:

Ma doare o masea ingrozitor, am luat pastile dar degeaba, sta un pic durerea si iar incepe, nu stiu ce sa mai fac:-(( Ziceti-mi si mie ce sa mai fac? Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la cel mai apropiat dentist si il rogi sa iti elibereze canalul, daca te doare, nervul este pe duca, asa ca mai mult de atat nu o sa te doara.

48 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Incearca Ketorol. Asta pentru ca sa te poti odihni la noapte. E un anestezic indicat in durerile acute.
Nu uita sa mergi maine la stomatolog.
Sanatate maxima!

| alexa a răspuns:

Mai uite ca eu chiar in week asta am patit- o rau.
De o saptamana ma durea o masea si nu puteam manca deloc...si nu m-am dus la doctor de frica, dar vineri noapte m-au luat durerile si nu am mai putut dormi...si m-am dus la spital, dar nu aveau ce sa-mi faca, insa mi-au dat o fiola de algocalmin si dupa m-au pus sa-mi pun niste sare calda intr-un ciorap si sa stau cu ea obraz si in zona urechii.
Oricum mergi imediat la doctor, prin ce am trecut eu in noaptea aia nu vreau sa mai treaca nimeni, multa bafta si sper sa te faci bine si tu!winking

| cristi a răspuns:

Ia un antibiotic (ampicilina este buna), dar intre timp ia ceva sa iti calmeze durerea.winking

| Kyky a răspuns:

Iei o fiola de algocalmin si maine la prima ora te prezinti la stomatolog happy Daca crezi ca nu rezisti pana maine, mergi chiar azi la urgente.

Multa sanatate!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt din BARLAD. N -am pastile puternice.Ma doare maseaua? Farmaciile sunt inchise.La ora 23 a inceput durerea de masea. Ce sa fac acasa, ca sa potolesc maseaua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De dentist cred ca ti-e frica... pune o compresa cu gheata, pe zona dintelui, in exterior, tine asa cat de mult suporti, la inceput o sa crezi ca iti ingheata si creierul, dar apoi, vei vedea ca obrazul ti se obisnuieste, eu sunt si mai fricoasa decat tine...crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doare maseaua de nu mai pot si nu stiu ce sa fac, ziua ma doare noaptea ma doare, tot timpul ma doare, am luat si Aulin, si Ketorol si am pus si sare si nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica e bun sa pui putina cuisoara acolo, dar nu stiu, si pe mine ma doare, du-te la dentist, la mine e 2 noaptea si nu pot.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dentist ca nu o sa te doara. Si pe mine m-a durut, nici eu nu am vrut sa merg, la un momen dat nu am mai suportat chinul si m-am dus la dentist, nu m-a durut deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioai, ma doare o masea groaznic. Nu mai pot. Am doar 13 ani, ajutati-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca sa nu ma mai daore maseaua [ in acest moment ma doare si pe mine], citesc si nu ma mai gandesc ca ma doare maseaua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare de 2 saptamani continuu maseaua am luat tot felul de pastile si fiole dar degeaba cred ca cel mai bine e sa te duci la stomatolog bafta si multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta si, ca si tine, cautam raspunsul pe site uri. Am cautat ce am cautat si am decis sa merg la stomatolog. Mi-a luat durerea cu mana:X. Te sfatuiesc si pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine dar du-te la dentist si pe mine ma duce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sunt o fata de 11 ani...si ma doare masea definitiva cariata.Azi m-am dus la dentist si mi-a scos plomba din acea masea.

Du-te la dentist pana nu se agraveaza mai rau! Asa patesc si eu! Si ma doare ingrozitor de rau! Doare mai rau decat daca iti spargi capul...crede-ma!

Du-te la dentist cat mai repede posibil!
Nu iti face nimic care sa te doara! Numai iti face o ingectie la masea, dupa care acea masea iti amorteste si dupa aia ti-o scoate! Simplu s usor! SINCER! Du-te la dentist ca sa ti-o scoata! nu doare deloc...eu iti sun acum din propria experienta! Incearca!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baieti si fete! La cea mai mica durere trebuie mers neaparat la medicul stomatolog. Acea durere se intensifica si va durea tot mai rau. Eu acum, in timp ce scriu, ma doare de "mor", noroc ca am programare maine dimineata.

Ce fac eu: Nici Ketorol, Aulin, Piafen sau Algocalmin n-au efect, doar Nurofen Forte ma ajuta pentru cateva ore, in rest iau cate o gura de Alcool Sanitar sau Vodka sau Tuica ce este si o tin pana imi amorteste putin, apoi din nou pana trece durerea cat sa pot dormi noaptea. MERGETI LA DENTISTUL VOSTRU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune en catel de usturoi in urechea de pe partea cu maseluta, ia un algocalmin si fa-ti un ceai. sa nu iei mai multe pasti (doar una). Daca nici asa nu merge pune niste tuica la maseluta cu pricina si iti va trece. du-te si la dentist ca nu te omoara(acolo te clateste la masea cu un furtunas, iti baga un zgarci la masea ( impinge un pic maseluta sa vada unde e nervul) si iti pune pansament. te mai duci de 2-3 ori tot asa sa iti faca si pe urma iti pune plomaba finala. multa sanatate din partea mea (Andreea, 12 ani) kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auz eu am 13 ani jum.si pe mine ma doare maseaua caimi vine sa ma urc pe pereti si am mers la dentist mi-a fac plomba ca sa-mi omoare nervul si in noaptea aceea nu amputut sa dorm deloc ma durea ingrozitor iar peste noapte mi s-a umflat obrazul iar diineata am mers iarasi la dentistul respectiv si mi-a dat o reteta ca sa iau amoxicilina mi-am pus o compresa cu apa rece si nu mai mo durut asa tare apropo mi-a scos plomba happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dentist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune niste sare si tine acolo, sa vezi ca iti va lua durerea, ca si pe mine ma doare chiar in acest moment cand iti scriu dar simt ca sarea isi face efectul si imi spune ca trebuie sa merg la stomatolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te neaparat la dentist ca este urgent ca poate sa ti se ajunga si la cap! si poti muri! du-te la urgenta sau la stomatolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lua ttantum verde dar nu inghiti sau glenova dar astea se gasesc in Italia mie mama mi-a trimis! sunt uimitoare! iti ia durerea cu mana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doaree si pe mine ce imi recomanzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus ma doare si pe mine maseaua ingrozitor am luoat tot felul de pastile si tot nu-mi trece masi duce la dentist dar mi frica cand o scoate nu stiu ce sa mai fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua da mi-e frica sa ma duc la dentist ca mi-e frica de polizorul ala vreau si eu un raspuns daca e mai dureroasa injectia decat polizorul?