| InTheAir a întrebat:

Magneziul este bun pentru durerile menstruale? Ma refer la "Eurovita Magneziu 400 + Vit C si E.Citeam undeva despre magneziu in general ca este bun in perioada premenstruala pentru ca mai reduce din dureri. Dar daca il iei in perioada menstruala, are ceva efecte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| greieras a răspuns:

Buna InTheAir ma numesc Mirela si sunt asistent medical generalist.in primul rand trebuie sa stii ca orice medicament fie el antibiotic fie de imunitate ( vitamine) sau analgezice trebuie sa ti le prescrie un medic sau sa urmezi sfatul unui farmacist.este adevarat ce a spus si nicoletalavinia14 ca pe perioada menstrei se pierde mult Ca si Mg insa as mai vrea sa precizez ca se pierde si foarte mult fier (Fe) deci iti recomand un produs ce contine vitaminele complexului B+ Fe + Mg + Ca.iar daca durerile ink persista poti lua la 12 ore o pastila de Nospa 40 mg. sper ca ti.am putut fi de ajutor. Succes

1 răspuns:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu e vorba numai de dureri ci si de faptul ca in timpul menstruatiei pierzi mult calciu si magneziu, de aceea este important sa iei.