| FoundYouLover a întrebat:

Am niste dureri insuportabile de sani in perioada premenstruala. Durerile sunt ata de mari incat nu pot dormi nici dupa ce am luat 2 pastile de ibuprofen si una de calciu. A mai trecut vreuna din voi prin asta si daca da ce sfaturi imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ar trebui sa observi daca nu cumva sunt de la raceala. Noi, fetele, umblam mai dezbracate si asta lasa amprente. Eu am vazut: cand stau desculta, fara ciorapi prin casa, cand am ciclu, mor de dureri. Mi se pare ca toate ma dor si atunci fac o baie fierbinte, imi pun ciorapi in picioare si pana imi trece ciclul iau: aspirina, ibuprofen. Este posibil sa fie si de la alimentatie, deci ai grija ce mananci: legume mai multe, fructe, apa suficienta, carne slaba, orez etc. deci fara prea multa carne de porc, paine, bauturi acidulate, cafea, ciocolata, cacao si toate mancarurile sa fie calde! Nu manca chestii reci, cipsuri, prostii! Ciclul este sange pur sau cheaguri? Daca-s si cheaguri atunci nu bei suficienta apa si esti si racita! Daca te stresezi foarte mult si ai frica de ceva, atunci si asta influenteaza, deci incearca sa fii echilibrata si sa vezi 2-3 luni cum sta treaba, apoi mergi la medic, daca nu-i nici o schimbare! Nu-mi prea place treaba cu anticonceptionalele, dar daca el ti le recomanda, atunci sa zicem ca-i OK. Daca cel pe care il iubesti, te iubeste, el te poate proteja sau mai puteti folosi si prezervativ. Medicamentele luate perioade indelungate, dupa un timp... isi vor arata consecintele si poti vedea si tu la cei ce te inconjoara. Eu zic ca, daca ne iubim mult, atunci ne si putem: intelege, proteja, pastra alaturi mult timp, sanatosi si nu mereu schimband, incercand sa vedem ce iese etc. etc. ca iese prost, dar nu acum ci cand trecem de 60 ani cand avem 100 de alte afectiuni si ne gandim cu regret la timpul trecut aiurea! Fii isteata si pastreaza-te sanatoasa; o faci pentru tine, ceilalti nu-s interesati de asta ci doar de exploatarea ta! Cineva imi spunea, zilele trecute, ca traim intr-o lume a exploatarii omului de catre om, mai mult ca in epoca sclavagismului - incep si eu sa ma gandesc serios ca avea dreptate! Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Du-te la medic, probabil ai niste dereglari hormonale, iti da ceva pastile, de obicei anticonceptionale si se rezolva.

| thalyslly a răspuns:

Incearca ceai de galbenele 2 3 caini pe zi, reduce simptomele premenstruale

| Laura927 a răspuns:

Da si eu am dureri ft mari inainte ( sani,avare etc.) pe mine ma doare si spatele ft tare.
Iti recomand sa mergi la un ginecolog,iti poate da pastile cu prescriptie medicala pentru aceste dureri.
Pana la ginecolog mergi la farmacie si cere relaxant muscular,ia o pastila inainte cu o ora sa adormi,o sa te ajute ft mult,iti da o stare de somnolenta ( te trezesti bine odihnita) cel putin nu o sa mai ai durerile de sani.
Si bea ceaiuri de galbenele sunt incredibil de relaxante.
Este ft important sa folosesti sutien inainte de menstruatie,in timpul si dupa menstruatie.
Sutien fara arcuri,dar care sustine ft bine sanii.
Foloseste sutienul tot timpul, chiar si cand dormi.
Eu folosesc un sutien fara cusaturi sau arcuri cu putin burete, nu este pentru push-up buretele de la acest sutien, este pentru a sustine mai bine sanul intr-o pozitie din care nu se poate misca.
Nu atinge sanii in perioada aceasta, opteaza pentru un dus mai fierbinte!

| Captoresque a răspuns:

Ar trebui să faci o vizită la ginecolog și să-ți faci și o ecografie, s-ar putea să ai o mastită. Dar se rezolvă ușor. Până te duci la ginecolog poți să te dai cu Diclofenac gel pe sâni ca să se detensioneze zona.

| Woman2Womanro a răspuns:

In timpul menstruatiei pot sa apara dureri de sani, spate, burta, cap. Totusi, daca sunt atat de intense precum spui tu, ar trebui sa mergi la medic, pentru a scoate din calcul un dezechilibru hormonal sau alte afectiuni. Cel mai probabil nu e grav, insa trebuie un consult. E posibil sa iti prescrie anumite anticonceptionale care iti vor usura simptomele premenstruale.

| mariutanuconteaza a răspuns:

Du-te la un medic