| Ramo024 a întrebat:

Mama mea are o viroza respiratorie. Medicul de familie i-a recomandat să ia timp de 5 zile Azitromicina. A luat acest medicament timp de patru zile (se ia o pastila pe zi). Acum se simte mai rău. Nu poate să respire bine. Nu are Covid19 (și-a făcut două teste). Are și febră mare (38 cu 2). Ce poate să facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa cheme salvarea cel mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca viroza s-a transformat in bronsita, sau chiar pneumonie.
Sa mearga de urgenta la spital!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Testele alea de Covid oricum sunt niste spanacuri. Pe linga pastile se hidrateaza suficient? Se odihneste, maninca cum trebuie, nu fumeaza, toate alea? Faceti rost de un oximetru (se gaseste cu pana in 100 RON de regula - https://www.cartuseria.ro/......5-99.html) si daca scade sub 95%, repejor sunati la 112. Nu va jucati cu treaba asta, ca nu e musai sa fie Covid ca sa te bage in mormint o afectiune de-asta respiratorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu e covid dar e o gripa mai agresiva care a atacat-o din cauza sistemului imunitar slăbit.
Nu prea am studiat ramura asta, dar e bine sa se hidrateze corespunzător, sa mănânce multe supe, ciorbe calde, compot, sa nu treacă de la frig la cald sau invers, sa facă gargara cu putina sare, și sa ii cumperi picături de nas dacă nu poatr respira bine pe nas, dar cauzele sunt multiple, poate fi laringele, faringele, trahee, bronhii, bronhiole. Ar putea fi chiar de la răceală, nu se poate ști cu exactitate, dar suna a gripa. Doar un medic avizat poate ști acest lucru, pe TPU nu sunt medici.

| Dandinelle a răspuns:

Sa sune medicul să-i recomande ceva

| Silwian a răspuns:

Mult repaus la pat ..multe lichide. Călduțe. mâncare ușoară...in general supa de pui. sucuri de fructe proaspete

| AlinMrs a răspuns:

La spital si intre timp paracetamol, pentru a scade temperatura

| Ionelymary a răspuns:

Poate încerca și remedii naturiste. Biomicin forte A3 picături e foarte bun. Și combinație ghimbir cu lămâie și miere. Poți asculta Acatistul Maicii Domnului grabnic ajutătoare și Paraclisul Maicii Domnului. Sunt niste rugăciuni foarte puternice. Le găsești pe Youtube

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionelymary):

Melc Melc Codobelc mi se pare cea mai puternica incantatie posibila! Esti amuzanta cu remediile naturiste la febra si probleme respiratorii care deja sunt trecute de o simpla durere in git, e citamai reactia inflamatorie acolo. P.S. Sansele ca elucubratiile alea religioase sa functioneze sunt aceleasi cu sansele ca ea sa se vindece uitindu-se la televizor sau citind poezii de Tudor Arghezi.