| dydav a întrebat:

Mama si-a taiat buricul degetului la aparatul acela de taiat mare e taiat asa pare pana la os si un pic unghia sfaturi? o doare tareeee e alba la fata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hevnoraak a răspuns:

Să pună bandaj steril, să defecteze locul și să meargă la urgență.

10 răspunsuri:
| dydav explică:

Am fost la urgente. pentru ca nu se oprea sangerarea a trebuit sa o coase! multumesc pentru promptitudine.

| Latinmoon a răspuns:

Sa mearga urgent la doctor si sa-si dea cu putin de spirt si sa tina compresii cu gheata.

| Zenit313 a răspuns:

Varfurile degetelor se regenereaza!

| victorandrei a răspuns:

Sa puna un plasture cu rivanol dupa ce dezinfecteaza locul.

| Different69 a răspuns:

Sa mearga urgent la spital.

| LiviuuuXD a răspuns:

Rupe o mica parte de bandaj, bag-o in spirt si leag-o. Dupa mergi la doctor. Daca ai pudra mentolata e mai bine, dupa ce bagi bandajul in spirt pune pe deasupra niste pudra dar doar daca ai. Inainte sa ii pui bandajul da-o cu putina crema. Cat timp este taiata spune-i sa nu mai faca mancare, treaba etc. pentru ca cine stie, daca in casa este praf si intra la rana se infecteaza si dupa trebuie sa o speli cat mai repede. Cum a spus IsabelleCaroline, sa tina si compresii cu gheata.

| lilith666 a răspuns:

Bandajeazai degetul, cu 1 2 cm leaga o sfoara groasa pentu a opri dangerarea dai un calmant si suna-l(daca esti mica)pe tatal tau so duca la urgente sau duo tu dar mai bine cheama ambulanta o sa-i faca ceva si poate o duce la spital.(ti-am spus asta pentru daca mergi u la urgente intri peste 3 4 h daca o duce cu salvarea peste 3 h esti acasa.

| Caty2000 a răspuns:

Sa cheme salvarea, dar pana ce sa isi bage mana in gheata, numaidecat cu o carpa sa lege strans incheietura palmei, asta e cam primul ajutor. In orice caz trebuie sa vorbeasca cu medicul...

| luby a răspuns:

Sa mearga urgent la spital.

| moneantonella a răspuns:

Primul lucru spirt si rivanol dupa aia il leaga cu o fasa curata si se duce urgent la doctor
sper ca te-am ajutat bafta