| okei a întrebat:

Maselele cresc la loc? I se misca unei verisoare o masea si ma intreaba daca va creste daca, cade straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Depinde ce varsta are verisoara ta... dar eu cred ca este vb de o masea de lapte care sigurat creste inapoi... rar se intampla ca un dinte permanent sa se miste la un tanar dar pentru linistea ei de ce nu mergeti impreunala un stomatolog... la un simplu control... medicul va poate spune exact de ce se misca dintisorul si dace este sau nu de lapte... sanatate

| elena a răspuns:

Daca este o copilita la varsta caderii maselutelor, fii sigura ca-i vor creste la loc, dar daca este mai mare si ii cad asa pur si simplu, atunci are o boala - paradontoza si trebuie sa mearga la medic, pentru ca in locul maselei respective nu va mai creste niciodata alta.

| machupicchu a răspuns:

Ce bine ar fi sa avem gena crocodililor, care determina cresterea dintilor de fiecare data cand cad... o ce bine... ar fi ...mai ales pentru ca nu am mai avea dureri specifice...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cate stiu eu u ai vreo 15-16 ani nu?big grin
Daca este asa nu cred ca v-a mai creste alta la loc.sad
Deacum spala-te mai des pe dinti.winking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Opss scuze happy Credeam ca e vb despre tine. Daca verisoara ta este mai micuta o sa ii creasca la loc happy

| eni a răspuns:

Doar daca sunt de lapte, altfel nici o sansa.Rechinilor le cresc inapoi dintii... ce noroc pentru ei...

| hashe86 a răspuns:

Ce varsta are?
e foarte important asta

| alexdop21 a răspuns:

Pai daca i-au picat dinti de lapte, nu prea mai exista sanse sa ii creasca alta, dar daca nu ia-u cazut, sa stea linistita pentru ca o sa ii creasta alta!

| VladDu a răspuns:

Daca sunt de lapte da.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Depinde...cati ani are?

| kenzo a răspuns:

Cati ani are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahaha! cat te-ai chinuit sa te exprimi corect si tot nu ai reusit. laughing laughing
creste, stai linistit, sau mai bine spue, verisoara ta.cati ani are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 15 ani daca iti cade o masea iti mai creste la loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se misca un premolar desi am 15 ani si am purtat si aparat deci teoretic ar trebui sa fiu ok cu dintii nu sa ma trezesc acum ca urmeaza sa`mi mai pice nu stiu care dupa ce m`am chinui sa ii indrept straight face sfaturi va rog? :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca va creste la loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 15 ani si mi se misca un pic o maseacryingce ma fac, ma spal pe dinti in fiecare zi, nu stiu de ce asa dintr-o datacrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, o sa creasca, nu te teme, spune-i verisoarei tale.