| CorleoneGyovanny a întrebat:

Masturbarea in exces poate afecta psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poate duce si la eiaculare precoce.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tot ce este in exces dauneaza si mincatul sau bautul in exces dauneaza grav, in ceea ce priveste masturbarea, penisul are nevoie de pauza nu il poti solicita nonstop, sperma se reface in cateva zile o saptamana iar daca tu o faci zilnic il stresezi nu o sa mai ai erectie o sa ajungi impotent cu timpul iar cand vei face sex real cu o femeie nu vei reusii din cauza ca ori ejaculezi prea repede obisnuit cu mastuirbarea ori numai ai erectie si automat numai ejaculezi, ce varsta ai?

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul corect este: cei care cred ca masturbarea afecteaza psihic sunt ei insisi bolnavi psihici (si nu din cauza masturbarii).

| doctorandus a răspuns:

In anii '70 ideea ca masturbarea produce e. precoce era o ipoteza cu probleme, in secolul XXI este pseudologia fantastica. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

Ca afirmi ca valabile flogisticul, eterul luminifer sau ca masturbarea produce e. precoce, cam tot dracul ala e.

| Holiday a răspuns:

Orice exces e daunator. Si daca bei prea multa apa are efecte negative.

| sammie a răspuns:

Mai degrabă fizic.

| CorleoneGyovanny explică (pentru sammie):

La ce te referi?

| sammie a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Dacă faci în exces e destul de serioasă treaba. Și da, afectează și psihic.

| sammie a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Măcar știi ce inseamna mastwrbare? Poate daca stiai nu mai intrebai la ce ma refer.

| CorleoneGyovanny explică (pentru sammie):

Păi spune cu ce afectează ca eu știu ce înseamnă mastwrbare, dacă nu știam numai întrebam

| sammie a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Ți-a raspuns Alex. Cred ca te-ai lamurit.

| anonim3248 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin mas. turbare în exces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Si mai ales pornografia! Nu o spun eu, doar cauta pe net, doctori care vorbesc despre asa ceva. Daca femeile sunt distruse de social media si tinder, pentru ca de acolo primesc validare, si tot de acolo li-se mareste egoul, la barbati, pornografia iti distruge creierul. Sunt foarte multe cazuri de barbati insurati care nu mai pot avea o erectie in fata sotiei / partenerei, pentru ca subconstientul lui, asociaza excitarea cu acele imagini false. Femeile alea de acolo nu sunt chiar atat de frumoase, alea sunt super operate, super machiate si sunt filmate doar din unghiuri favorabile. Insa creierul tau, fiind bobmardat de astfel de imiagini " perfecte", este dresat sa iti ridice penisul doar la asa ceva. Si cand vezi o femeie normala, creierul iti spune sa nu ai o erectie pentru ca nu indeplineste normele. Suntem oameni si avem imperfectiuni fizice si de comportament. Masturbarea in exces nu este buna, pentru ca la fiecare ejjjaacwlare pierzi sange, vitamine si minerale pretioase. De asemenea la fiecare ejakwwlaree pierzi testosteron, comonenta cheie pentru orice barbat. Stiu ca este greu sa te abtii, dar cu exercitiu si vointa poti scapa de onanism compulsiv si primul pas ar fi renuntarea la pornache. Bafta!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dependenta de pornografie nu este un diagnostic recunoscut. Surse: DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10, ICD-11.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"la fiecare ejakwwlaree pierzi testosteron"=ideatie bizara.

Prin urinare pierzi ca barbat de 65000 ori mai mult testosteron in 24 ore decat printr-o e.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idei stereotipe despre cine joaca in filme pornografie. E loc si pentru slabe si pentru grasane, si pentru tinere si pentru batrane, si pentru frumoase si pentru urate, si pentru sani mici si pentru sani mari. Practic, un aspect universal de actrita pornografica nu exista.

Iar majoritatea femeilor frumoase au alte mijloace de castig usor decat pornografia.

Silvia Saint este o actrita foarte frumoasa, in rest rar gasesti mari frumuseti care joaca in astfel de filme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

1 ai dreptate, dar alea de care zici tu, sunt incadrate intr-o anumita nisa, nu sunt mainstream. Cauta top 20 p. Star, si ai sa vezi ca am dreptate. 2 eu nu am spus ca femeile frumoase, sau ca majoritatea femeilor frumoase joaca in astfel de filme, ma refeream strict la actritele de genul. 3 cauta pe Youtube cat rau face pornografia 4 prin ejjjacwlare chiar se pierde ft mult testosteron, de aia luptatorii de top refuza sa faca sex cu o luna sau chiar mai mult, inainte de meci. Si nu doar luptatorii, ci toti atletii de top. Acuma, na, asta-i TPU, iti respect opiniile.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"prin ejjjacwlare chiar se pierde ft mult testosteron" -- daca nu poti da o sursa credibila pentru asta se cheama ca suferi de delir.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Un bărbat urinează în medie 374 nmol testosteron în 24 ore.[1] Nivelul mediu de testosteron din spermă este de 47 ng/100 mL.[2] Deci în 24 ore în medie un bărbat urinează testosteronul din 67584 e.[3]

Note
^ Bao, Shihua; Peng, Yifeng; Sheng, Shile; Lin, Qide (2008). „Assessment of urinary total testosterone production by a highly sensitive time-resolved fluorescence immunoassay". Journal of Clinical Laboratory Analysis. Wiley. 22 (6): 403–408. doi:10. 1002/jcla. 20283. ISSN 0887-8013.
^ Moreno-escallon, B.; Ridley, A. J.; Wu, Ch. H.; Blasco, L. (1982). „Hormones in Seminal Plasma". Archives of Andrology. Informa UK Limited. 9 (2): 127–134. doi:10. 3109/01485018208990230. ISSN 0148-5016.
^ https://www.wolframalpha.com/......ps?/input/

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Argumente foarte valide, recunosc!

| 1234568807 a răspuns:

Psihic nu stiu cat de mult te afecteaza poate doar dependenta dar fizic te afecteaza prin viata sexuala cel mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bineinteles ca da. Atat psihic cât si fizic.
Este indicat să te masturbezi, însă nu in exces. Fa-o cu moderație.