| Lory37 a întrebat:

Medicul ginecolog imi da anticoncepționale dacă am herpes genital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele te protejeaza doar de sarcini nedorite, nu si de boli cu transmitere sexuala.
Ti-as recomanda la toatele partidele de sex (oral, vaginal sianal) sa folositi NUMAI PREZERVATIVE, fiindca acelea nu permit transmiterea herpesului genital si a altor boli cu transmitere sexuala.

| Zuzu1991 a răspuns:

?!?
medicul ginecolog iti da ce ii ceri tu, daca ai o conditie medicala care o necesita, deci, iti v-a da tratament pentru herpes SI anticonceptionale, daca ii ceri... D'AIA E MEDIC!

| Floridori a răspuns:

Daca ai herpes genital sau nu, este irelevant in vederea prescrierii pastilei AC.
Acestea sunt pilule hormonale ce se recomanda in urma unor analize specifice care stabilesc profilul tau hormonal si a unei analize ce calculeaza timpul de coagulare al sangelui.

In ceea ce priveste herpesul, discuta cu medicul tau posibilitatea administrarii de antivirale.

| Sophieka a răspuns:

Cum poti face sex neprotejat cand tu ai o boala pe care o dai mai departe?

Un partener nu are voie nici oral sa iti faca, nici n-ar fi indicat sa puna mana acolo, dupa aia o duce la fata sau la gura...I-ai transmis imediat. Esti purtator de o boala...

Sunt plini de nemernici ca tine care transmit boli mai departe...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sophieka):

Asa este, trist si adevarat ca nu se da doi bani pe protectia sexuala, raspandu-se bolile cu transmitere sexuala, fara sa le pese.

| CassiusAlexander a răspuns:

Păi du-te și vezi.