| Anonim5084689 a întrebat:

Meningita se tratează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LorenzoRon a răspuns:

Salut, Elvi!

Depinde la ce tip de meningita te referi pentru ca, dupa cum probabil stii, exista mai multe tipuri de meningita, iar fiecare dintre ele se trateaza intr-un alt mod.

Daca este vorba de meningita virala, nu este necesar niciun tratament cu antibiotice, ci doar un consum mai mare de apa si o mare grija la odihna.

Insa daca este vorba de meningita bacteriana, atunci e putin de tras, deoarece ai nevoie sa administrezi antibiotice si sa consulti cat mai repede un medic, pentru a nu aparea alte complicatii.
Mai exact, trebuie sa te internezi in spital, unde o sa stai 5-6 zile internat, dupa care, daca totul a decurs bine, pleci acasa linistit.

Indiferent de ce meningita crezi ca ai avea (asta daca nu ai pus intrebarea doar de curiozitate) iti recomand sa consulti un medic de urgenta.
Pierzi timp, dar castigi sanatate!

Ai grija de tine.

| Nonolita a răspuns (pentru LorenzoRon):

Nu cred ca pentru meningita scapa cu 5-6 zile de spitalizare. Dar, vorba ta: "Pierzi timp, dar castigi sanatate!"

| LorenzoRon a răspuns (pentru Nonolita):

Vorbesc de tratamentul obligatoriu din momentul in care se depisteaza boala.
Nu scapa de boala chiar asa usor, insa scapa de internare si de grijile in legatura cu boala pentru ca odata tratata in spital, ea va disparea incetul cu incetul.

| Anonim5084689 explică (pentru LorenzoRon):

Eu nu am meningita..am sinuzita
Dar am auzit ca de la sinuzita poti da in meningita si eram curios

| LorenzoRon a răspuns (pentru Anonim5084689):

Exact.
Meningita sau chiar abcese cerebrale, mult mai periculos.

Atunci ma bucur ca nu suferi de asa ceva, dar e bine sa stii pe viitor tot ceea ce ti-am spus mai sus.
Banuiesc ca ai fost la ORL in legatura cu sinuzita, nu?

| Anonim5084689 explică (pentru LorenzoRon):

Nu am fost la medic.dar am luat tratament si la un moment dat am si scapat de ea dar după un an a reaparut si e mai rau ca inainte..am mai avut si ceva scurgeri din nara stanga.mi-a curs ca un fel de lichid inchis la culoare si destul de mult dar asta acum vreo 3 ani..si azi m-am reapucat sa iau iar aceleasi medicamente care m-au ajutat ultima oara

| LorenzoRon a răspuns (pentru Anonim5084689):

Recomand totusi sa mergi la un control, sa vezi in ce stadiu se afla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LorenzoRon):

Hei! Fara rautate, va rog sa va mai documentati despre ce presupune meningita. Este o afectiune grava, care nu se trateaza in 5-6 zile sau cu multa apa si odihna. Nu mai induceti lumea in eroare.
Iar tu, Elvi, daca aveai meningita nu mai erai apt sa intrebi, ci erai internat la boli infectioase.
Du-te la ORL si trateaza corect sinuzita.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiti despre ce vorbiti,vad ca mi-a fost raportat si raspunsul,in primul rand boala asta este mortala, sansa sa scapi fiind mica, riscul sa ramai cu schele este foarte mare, eu unu am avut, nu ai decat unele simptome, apoi febra mare daca nu ti se administreaza tratament pe loc esti mort, eu am fost in coma gradul 3, eram mort nu viu, am stat doua saptamani in spital, iar dupa spital ceva vreme ramai cu tot felul de simptome ciudate si azi inca le mai am, sinuzita e altceva, nu comparati moartea cu sinuzita

| marevna13 a răspuns (pentru RAY):

La ce varsta ai avut?

| RAY a răspuns (pentru marevna13):

Pe la 27 parca, acum in feb

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt sanse mari sa mori din cauza acestei boli,nici nu iti dai seama ca ai asa ceva, sensibilitate la lumina, raceala, dureri de cap, febra

| Legion7X a răspuns:

Dacă sinuzita m-a ținut 2 săptămâni si ceva în spital poate mai bine si am fost cronic. Noroc că am fost la București, acolo mi-au făcut tratament mai puternic și m-am vindecat, da păi meningita care care este mai periculoasă decât sinuzita, durează mai mult pentru vindecare. Văd și pe strada mulți dați cu gel pe păr iarna, și cu urechile înroșite ca renii, cred nu au pățit-o, dar și când o pățesc va fi greu de scos la capăt cu ea. Tot ce trebuie, este să te îngrijești, lăsând fuduliile deoparte și va fi OK.

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Sinuzita nu te baga in coma

| Legion7X a răspuns (pentru RAY):

Normal ca nu te baga în coma sinuzita. Este o infecție care ți-o extrage medicul prin puncții sau Se face operație. Eu nu am făcut operație. M-am vindecat prin antibiotice puternice.

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Asa e, bine ca te-ai vindecat

| Paula2018 a răspuns:

Exista mai multe tipuri. Se trateaza, dar la medic, tratamentul respectat in totalitate, nu tratamente de pe net, de aici, dupa ureche sau leacuri babesti, nici macar de la farmacie. Medic, medic, medic! Sanatate happy

| Nonolita a răspuns:

Da. Dar este un tratament lung, greu si foarte sever.

| Gurgundu a răspuns:

Mnu...