| adelaadelina a întrebat:

Mersi bunica pentru raspuns dar oare nu sau plictisit sa faca rau doar din placere si sa uite de acel juramant?
oare placerea lor de a face rau e mai mare decat bucuria salvarii unei vieti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Nic nu cred ca se gandesc la asa ceva. Pur si simplu nu isi dau interesul si fac aceasta meserie din obisnuinta cu cu daruire. Stii i-ai putea compara cu cei de la birou care isi fac sarcinile fas fas in 2 -3 minute far sa le pese cum le-au facut si restul zilei stau pe net
Altii insa, mai grav, devini medici doar la vederea plicului sau in urma unui telefon.
Totusi e bine sa nu generalizam. Eu cunosc si foarte multi doctori care isi dedica intreaga viata medicinii, stund mai mult in spital decat acasa.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un medic de pe pamantul asta nu face rau din placere.
Medicul nu e inzestrat cu puteri supranaturale, oamenii nu sunt nemuritori si nici identici.
Nu mai vorbi despre ce nu ai habar! Care e treaba si legatura ta cu juramantul lui Hipocrate?
Medicina e o meserie, n-o poate face oricine, e cea mai grea dintre toate ...cat despre bani si spagi, vei vedea ca si-n Romania, cat de curand, vei fi nevoita sa platesti, oficial, TOATE serviciile medicale.
Orice spaga data unui medic intr-un spital de stat e de cel putin 10 ori mai mica decat tariful din privat pentru serviciul respectiv.