| Poinsettia a întrebat:

Mi-a aparut pe piele un punct alb, ca la un cos cu puroi (dar nu e cos), pielea din jurul punctului e putin tare, rosie si ma mananca, iar in jurul lor, (pe aprox. 5-6 cm intr-o parte), pielea e tot rosie.
Ce poate fi?
Fundita!
Nu ma trimiteti la medic, o sa merg daca nu-mi trece. Vreau sa stiu ce e.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S.ar putea sa fie o ciupitura de tantar sau de paianjen. trebuie s. o dezinfectezi cu spirt si o sa treaca.

nu uita sa nu te scarpini!

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

In proportie de 90% sunt convinsa, ca este un furuncul. Du-te macar la farmacie, daca nu vrei la medic. Orice farmacista va sti sa recunoasca un furuncul, cand il vede. Si mai ales ca oricum trebuie sa-ti iei neaparat un tratament de la farmacie (un unguent negru, nu e scump, si niste pansamente). Iti trece de tot cu un tratament adecvat cam intr-o saptamana, maxim doua (DACA e furuncul). Insa daca nu faci un tratament adecvat, iti va ramane un semn inestetic pentru tot restul vietii. Iar daca te ingrijesti cum trebuie, semnul va deveni aproape invizibil dupa o perioada de timp. Numai bine! Noroc!winking

| Poinsettia explică:

Multumesc pentru ajutor, dar nu e furuncul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A. si e alba de la lumina. asa ti se pare tieoh go on

| dora0304 a răspuns:

Poate e varsat de vant, sau pur si simplu o punguta de grasime.