| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia pentru prima data in august 2015, avand 12 ani, urmand sa fac 13 in octombrie si m-a tinut 6 zile. Dupa asta nu mi-a mai venit deloc pana in iulie 2016 (deci aproape un an nu mi-a mai venit menstruatia) si m-a tinut 9 zile. In august nu mi-a venit deloc (2016) si mi-a venit in septembrie, dar m-a tinut doar 4 zile, curgand foarte putin (nu umpleam un absorbant mediu) si era foarte maro-inchis, aproape neagra menstruatia (mi s-a parut foarte ciudat, dar am trecut peste). Dupa septembrie nu mi-a mai venit din nou, pana in februarie 2017 si m-a tinut 7 zile (cu flux si culoare normala de data asta). Din februarie pana in prezent nu mi-a mai venit iarasi, deloc. Sunt confuza si deja nu mi se mai pare normal. La medic nu am fost pentru ca am crezut ca e normal, avand in vedere ca de-abia imi venise pentru prima data. Ce credeti? Am 42 de kg si 1.62 m si nu sunt foarte dezvoltata (am sanii foarte mici, abia se vad, poate si din cauza ca sunt slaba, oricum sunt cam nedezvoltata pentru varsta mea).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La vârsta ta nu e nimic neobișnuit. Ar fi cazul să te îngrijorezi și să apelezi la ajutor medical dacă nu se reglează ciclul nici până când vei împlini 16 - 17 ani (depinde și de zona unde ești - pentru rural și / sau mai la nord, corespunde vârsta mai mare).

| Cătălina_Ştefania_2001_XYFP a răspuns:

Aşa mi s-a întâmplat şi mie, doar că mie imi curgea frecvent o menstruaţie albă, apoi maro şi in prezent normală, Eu spun că este normal, acum depinde de tine. poţi să mergi la doctor dacă nu eşti sigură pe tine.